Бомбардировки в цяла Сирия: САЩ удря по Ислямска държава, Израел по химическо оръжие, Турция - по кюрдите
Докато бунтовниците, водени от ислямистката организация Хаят Тахрир аш Шам, освобождаваха затворници на режима, включително от известния затвор Седная, често наричан „човешка кланица“, Израел, Турция и САЩ провеждаха военни действия, а бившите поддръжници на Асад в лицето на Русия и Иран също се включиха в усилията за оформяне на бъдеща Сирия, предаде The Guardian.
Събитията се развиват с често зашеметяващо темпо, а бунтовниците, които свалиха Асад, обявиха в Telegram, че обявяват обща амнистия за военнослужещите, призовани от режима, докато бившият сирийски министър-председател Мохамед ал-Джалали заяви пред телевизия Al-Arabiya, че се е съгласил да предаде властта на бунтовническото „правителство на спасението“.
САЩ нанесоха удари по цели, свързани с Ислямска държава (ИД), в Централна Сирия, докато Турция атакува подкрепяните от САЩ кюрдски сили. Съобщава се, че в понеделник след настъплението на подкрепяната от Турция Сирийска национална армия е била постигната сделка за изтегляне на кюрдските сили от северния град Манбидж.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен предупреди в понеделник, че ИД ще се опита да използва този период, за да възстанови способностите си в Сирия. Блинкен добави, че изявленията на бунтовническите лидери за изграждане на всеобхватно управление са добре дошли, но истинската мярка ще бъде в действията, които те предприемат.
„Историята показва колко бързо моментите на обещание могат да се превърнат в конфликт и насилие. ИД ще се опита да използва този период, за да възстанови своите възможности и да създаде убежища. Както показват нашите прецизни удари през уикенда, ние сме решени да не позволим това да се случи.“
Израел също така потвърди, че е изпратил сили в буферната зона отвъд окупираните от Израел Голански възвишения и в бившите сирийски военни позиции на планината Хермон, което определи като „временна мярка“.
Той заяви, че ще продължи с въздушните удари по обекти на бившия режим, свързани с ракети и химически оръжия, както и с въздушните удари, за които бе съобщено в понеделник вечерта, по инсталация за противовъздушна отбрана близо до пристанището Латакия.
Базираният във Великобритания Сирийски център за наблюдение на правата на човека заяви във вторник, че Израел е „унищожил най-важните военни обекти в Сирия“ с около 250 въздушни удара след падането на режима на Асад. През последните 48 часа ударите са били насочени срещу летища и складове, самолетни ескадрили, радари, военни сигнални станции и множество складове за оръжия и боеприпаси, заяви то.
В понеделник, в рамките на заседание на Съвета за сигурност на ООН при закрити врата, посланикът на Сирия в ООН Кусай Алдахак заяви: „и че посолствата и мисиите на страната са получили инструкции да продължат да изпълняват функциите си в очакване на ново правителство.
„Сега Сирия е свидетел на нова ера на промяна, на нов исторически етап от своята история и сирийците очакват с нетърпение установяването на държава на свободата, равенството, върховенството на закона и демокрацията“, каза сирийският посланик. „Ще обединим усилията си, за да възстановим страната си, да възстановим разрушеното и да изградим бъдещето, едно по-добро бъдеще на Сирия за всички сирийци.“
Съветът за сигурност изглеждаше единен по отношение на необходимостта от запазване на суверенитета и териториалната цялост на Сирия и ще работи по съвместно изявление през следващите дни, заявиха американски и руски дипломати след заседанието.
„Никой не очакваше, че сирийските сили ще паднат като къщичка от карти и това изненада много хора“, заяви посланикът на САЩ в ООН Робърт Ууд.
„Ситуацията е много променлива, но почти всички говориха за необходимостта да се зачита суверенитетът, териториалната цялост, независимостта на Сирия, загрижеността за хуманитарната ситуация.“
С рязко конкуриращи се програми Турция и Израел вече определиха своите червени линии по отношение на Сирия, като Турция заяви, че няма да приеме кюрдската ПКК или Ислямска държава да се възползват от новата ситуация, дори и да обещае да помогне на сирийските мигранти в Турция, която е домакин на 3 млн. бежанци, да се завърнат.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обаче настоя, че Турция няма интерес да разширява обхвата си в Сирия, въпреки подкрепата си за сирийските бунтовници.
„Турция няма поглед върху територията на която и да е друга държава“, заяви Ердоган. „Единствената цел на нашите трансгранични операции е да спасим родината си от терористичните атаки“, добави той, визирайки набезите, насочени срещу водените от кюрдите YPG, базирани в североизточна Сирия.
Външният министър на Турция и генералният секретар на ООН Антониу Гутериш също обсъдиха прехода и възстановяването на Сирия в понеделник, съобщи източник от турското външно министерство, докато стотици сирийски бежанци се бяха събрали на два гранични пункта в Южна Турция с надеждата да се завърнат у дома.
От своя страна, обосновавайки последните удари на Израел по обекти в Сирия, външният министър на страната Гидеон Саар заяви, че Израел е нанесъл удари по предполагаеми обекти за химическо оръжие и ракети с голям обсег в Сирия, за да предотврати попадането им в ръцете на враждебни участници.
В понеделник Саар заяви, че „единственият ни интерес е сигурността на Израел и неговите граждани“.
Иран, който подкрепи Асад в бруталната гражданска война в страната, за да запази сухопътния си коридор към Хизбула в Ливан, също така посочи, че бързо е открил пряка линия за комуникация с бунтовниците, които свалиха Асад, в опит да „предотврати враждебна траектория“ между страните.
Часове след падането на Асад в неделя сутринта Иран заяви, че очаква отношенията с Дамаск да продължат въз основа на „далновидния и мъдър подход“ на двете страни, и призова за създаването на всеобхватно правителство, което да представлява всички сегменти на сирийското общество.
В свое собствено предупреждение руската информационна агенция „Интерфакс“, позовавайки се на депутат, заяви, че Москва ще отговори остро на всяко нападение срещу военните ѝ бази в Сирия.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков потвърди в понеделник, че президентът на Русия Владимир Путин лично е предоставил убежище на Асад. Той отказа да коментира конкретното местонахождение на Асад и заяви, че Путин не планира да се срещне с него.
С мълниеносния напредък на съюза на милициите, воден от Хаят Тахрир аш Шам, бивш клон на Ал Кайда, който бележи драматична промяна в динамиката на Близкия изток, падането на Асад премахна бастиона, от който Иран и Русия упражняваха влияние в целия арабски свят.
Джо Байдън, президентът на САЩ, заяви, че Сирия се намира в период на риск и несигурност и за първи път от години нито Русия, нито Иран, нито бойната организация „Хизбула“ са имали влиятелна роля там.
Бунтовниците са изправени пред огромната задача да възстановят и управляват страната след война, в която загинаха стотици хиляди хора, градовете бяха разбити на пух и прах, а икономиката бе изтощена от глобалните санкции. Сирия ще се нуждае от помощ в размер на милиарди долари.
„След тази велика победа се пише нова история, братя мои, в целия регион“, каза Ахмед аш Шараа, по-известен като Абу Мохамед ал Джолани, ръководител на Хаят Тахрир аш Шам.
Джолани, който в неделя говори пред огромна тълпа в Умаядската джамия в Дамаск - място с огромно религиозно значение, заяви, че с упорита работа Сирия ще бъде „фар за ислямската нация“.
Въпреки че Джолани се превърна в лице на бунта, експертите предупреждават, че при всеки значим стабилен преход той ще трябва да намери начини да приеме съперничещите си антиасадовски сили, както и бившите поддръжници на Асад, което се смята за сериозна задача.
Във вторник той заяви, че новите власти ще обявят списък на бивши висши служители, „участвали в измъчването на сирийския народ“.
„Ще предложим награди на всеки, който предостави информация за висши офицери от армията и сигурността, замесени във военни престъпления“, каза той в изявление в Telegram.
Режимът на Асад, който продължава от 1971 г., е известен като един от най-жестоките в Близкия изток, със стотици хиляди политически затворници, държани при ужасяващи условия, и огромен брой убити при масови екзекуции по време на гражданската война.
Освен това Израел е все по-загрижен за опазването на химическите оръжия на бившия режим. В понеделник Организацията за забрана на химическите оръжия (ОЗХО), орган за наблюдение на ООН, заяви на сирийските власти да се уверят, че предполагаемите запаси са безопасни.
Сирия се съгласи да се присъедини към ОЗХО през 2013 г., малко след предполагаемата атака с химически газ, при която загинаха над 1400 души близо до Дамаск, съобщиха от надзорния орган: „Към днешна дата ... декларацията на Сирия за нейната програма за химически оръжия все още не може да се счита за точна и пълна.“
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.