Борис Бонев: Изборите бяха в стил "чака-рака", Борисов обича да вкарва голове на празни врати
Факт е, че хората очакваха от нашето управление много по-смели стъпки и много по-категорични реформи, непримиримост към наследството на ГЕРБ. Може би най-голямата грешка, която допуснахме за тази една година, е, че позволихме на софиянци да забравят какво означава да те управлява ГЕРБ – с некачествени ремонти, мрежа от бизнес интереси и с Фандъкова, която постоянно обясняваше как тя нищо не може да направи. Примерът с улица „Шишман“, която вече пета година не може да бъде завършена, е показателен за управлението, което оставиха,“ подчерта Бонев.
„Позволихме хората да забравят това заради слабата ни публична комуникация и заради факта, че тези реформи, които се очакваха от нас и за които хората гласуваха, не успяхме да реализираме с необходимото темпо.
„Смятам, че правителство трябва да има, защото хората очакват стабилност, а настоящата нестабилност, продължила твърде дълго време, няма как да не се отразява негативно, най-вече икономически. Моят призив – не давам рецепти, а просто призив – е всички да подходим една идея по-умно и отговорно. Даване на израз на личната жажда за власт и политическо его не носи решения,“ отбеляза Бонев.
Той продължи: „Пет години по-късно бих ви казал същото – когато партия като ГЕРБ представлява 30% от населението, не можем да се правим, че тя не съществува, или да я изолираме напълно. Това не е нормално. Политиката не трябва да бъде самоцелно преследване на властта. Нужно е ясни принципи, цели и каузи да бъдат приети за реален план, а не досаден предизборен детайл.“
„Въпросът е дали тези избори ще бъдат просто поредните, които лидерът на ГЕРБ ще спечели, но после няма да успее да състави правителство. В момента бих изчакал да видя какво ще предложи спечелилата формация на останалите партии в парламента, но най-важното – на обществото, като реално решение за излизане от политическата криза,“ добави той.
Бонев засегна и наследството на ГЕРБ в общината: „Видяхте какво представлява общината и наследството на Борисов. Силата на ГЕРБ идва именно от контрола им върху общински, държавни и други служители. Как тогава ще откъснат опашката си? Как ще направят реформи, електронно управление и жизнена среда в София, след като същите структури се възпроизвеждат отново и отново?“
„Нямам готова рецепта, но ако погледнем управлението на София през последните 20 години, комфортното мнозинство на ГЕРБ ни водеше до ситуация на забавени реформи. Единствено с постоянна работа и добри аргументи успяхме да убедим ГЕРБ да подкрепят мащабна програма за модернизация на градския транспорт на стойност над 1 милиард лева. При положение, че в предишния мандат имаше подобна, но значително по-малка и без ясен приоритет програма, това е напредък,“ отбеляза той.
„За съжаление, Общият устройствен план от 2009 г. и последващите подробни устройствени планове, приети по времето на ГЕРБ, доведоха до сегашната ситуация. Нито една от тези 13 сгради не е приета без одобрение и от администрацията. Това обаче не означава, че трябва да се примиряваме. Община София разполага с достатъчно възможности и един от начините е да влезе в преговори със собствениците на имотите, като предложи замяна с други имоти, където няма да се предизвика такова напрежение. Но трайното решение е приемане на нов устройствен план, спиране на процеса по реституиране на имоти, който продължава да носи негативи за града,“ обясни той.
Моля, подкрепете ни.