Борисов: България няма да плаща директно дълговата криза
България няма да плаща директно за преодоляване на кризата, каза премиерът Бойко Борисов след поредното заседание на Европейския съвет във формат 27.
Индиректните последици обаче са факт, каза Борисов, който призова за замразяване на заплати и пенсии в страните с по-висок от допустимия дълг и дефицит. Основен резултат е съгласието за рекапитализация на банките, каза българският премиер, но добави, че не е финансист, за да говори в детайли по тази тема, по която имали право да говорят Ромпой и Барозу.
България няма да плаща директно за преодоляването на дълговата криза, дори и при проблеми на гръцки банки с клонове у нас; на този етап България няма да участва с финансови средства в решаването на текущите проблеми в еврозоната, каза още премиерът, но добави, че правителството ни работи за европейска солидарност и дисциплина и БНБ много внимателно наблюдава тези процеси. Надявам гръцкото правителство да приеме и въведе бързо предложенията за справяне с кризата, защото когато всеки ден се говори за криза, това плаши инвеститорите, намалява доверието, а това влияе на вътрешния пазар, на потреблението, каза Борисов. И поиска Европейският съвет да започне да се занимава не с проблемните държави, а с тези, които спазват финансовата дисциплина.
Банките са се споразумели с еврозоната да приемат 50% загуба по гръцкия дълг, след трудните преговори в Брюксел между лидерите от еврозоната и Институт за международни финанси, предаде АФП, след като представители на еврозоната водиха преговори за размера на опростяването, което да предприемат банките държащи 210 млрд. евро от дълга на Гърция.
Акциите по фондовите борси отбелязаха ръст след снощните решения.
Моля, подкрепете ни.