Реклама / Ads
4| 4527 |25.09.2019 НОВИНИ

Бранимир Ботев: Учудващо е Ангелкова да твръди за фалита на „Томас Кук“, че е неочакван

.
Бранимир Ботев Източник: БГНЕС
Фалитът на „Томас Кук“ не е изненада за никого в бранша. Голямо е моето учудване, че едва ли не в момента Министерство на туризма и министър Ангелкова казват, че това е неочакван факт.
 

 Това каза за БНР туристическият експерт и бивш зам.-министър на туризма Бранимир Ботев.

 

„Голямата загуба ще бъде оттук нататък в отлива от българския пазар, който и без това е в тежко състояние. Нека да не забравяме, че близо 50% от чартърите се поддържаха от „Томас Кук“… В последните 3 години си бяхме обвързали изключително тежко с „Томас Кук“. Нещо повече - по всичките генериращи за България пазари българското Министерство на туризма имаше за основен партньор „Томас Кук“. В момента, когато „Томас Кук“ фалира, представата за България фалира заедно с акциите на „Томас Кук“, каза още Ботев.

 

„Компанията е в изключително разклатена финансова ситуация от повече от 3 години. Самите кредитиращи банки отказаха няколко пъти да кредитират повече „Томас Кук“. Даже самият фалит е резултат от отказа им за допълнително кредитиране. “, каза още той.

 

Предстоят „поредица от сериозни сътресения в конвенционалния туризъм“, прогнозира Ботев.

 

„С навлизането на глобалните платформи, като airbnb, booking.com и други, по същество ерата на конвенционалния организиран туризъм през туроператори и туристически агенции просто отива към своя залез… Като че ли целият сегмент на средния клас хотели -  тризвездните, е поставен под удара на новите глобални платформи - точно това беше сегментът на „Томас Кук“ като цяло. На трето място, обвързаността на редица пазари, както и българския, приоритетно с "Томас Кук" не дава възможност за бърза реакция“.

 

Очаква се до октомври в страната ни да не постъпят около 306 милиона евро, коментира Ботев.

 

Диана Колчева от Клуба на хотелиерите в Несебър коментира пред „Хоризонт“, че в бранша не са имали проблеми с плащания от компанията. Още през лятото от сдружението са приложили 5 спешни мерки за спасяване на сезона, допълни тя. Сред тях - субсидиране на полетите на големите туроператори, намаляване на летищните такси за нискотарифни компании, намаляване на ДДС в туризма и намаление на цените за шезлонг и чадър на плажа.

 

„Реално могат да се предприемат мерки, спешни, за да можем да сключим по-добри договори за следващата година“, каза Ковачева.

 

Ботев оцени предложенията като „логични и разумни“. Той изтъкна, че само една от предлаганите от хотелиерите мерки не може да бъде въведена – издаване на визи на самите летища.

 

„Другите мерки са абсолютно правилни, но те са закъснели. Те трябва да се прилагат една година предварително, тъй като договорите в туризма се сключват септември-октомври предходната година за следващия сезон. Тоест, ние за следващия сезон вече сме закъснели“, каза още той.

 

Ботев не очаква да преодолеем негативния тренд в близките 3-4- години. Според него тотално трябва да се промени цялостната структура на планиране в българския туризъм.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 4421 |20.08.2019 Ботьо Ботев: Ситуацията с труповете в Негован е доста сложна . 0| 4654 |20.05.2019 Ботьо Ботев: Стоян Зайков едва ли е в Костенец . 7| 7818 |17.05.2019 Ботьо Ботев: Недопустими са пропуските на полицията в Костенец . 7| 4694 |15.02.2019 Бранимир Ботев: Случаят „Гебрев” е сравним с атентата в Сарафово

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads