5|
5868
|28.07.2010
НОВИНИ
Броят имотите на прокурорите
Поводът - скандалите с Красьо и “бедните” в Приморско. Това е една от 58-те мерки на кабинета в отговор на последния доклад на Брюксел.
Освен пред Сметната палата прокурорите - над 1700 в страната, ще отчитат доходи и имоти и в специален ведомствен регистър, за да е ясно по всяко време кой обвинител какви благини е натрупал. Ако някой е излъгал, ще отговаря дисциплинарно. Това е една от 58-те мерки на кабинета в отговор на последния доклад на Брюксел, гласувани вчера. Предложението е на прокуратурата, поводът - скандалите с Красьо и “бедните” в Приморско. До 25 август трябва да е готова софтуерната програма за регистъра, пише в графика, внесен в МС от правосъдната министърка Маргарита Попова.
За разлика от данните, подавани в публичния регистър за предната година, и то само при промяна, обвинителите вече ще са длъжни ежегодно да правят пълен актуален опис на имането, на източниците си на доходи и моментално да уведомяват за промените. Предвиждаме да е за служебно ползване - достъп до данните ще имат прокурорските шефове и етичните комисии по места, разясни пред “Труд” зам. главният прокурор Валери Първанов. При съмнения ще се правят проверки, ако има данни за престъпления, ще тръгват наказателни производства. Ще се искат и дисциплинарни наказания от Висшия съдебен съвет.
Промени в Закона за МВР, в съдебния и търговския закон, предвиждат още мерките. До 15 декември, след получаването на последната експертиза на Венецианската комисия, в МС влиза новият закон срещу “незаконното имане”. А работна група трябва да подготви законови промени срещу осъжданията в Страсбург. Вчера, в изпълнение на графика, кабинетът създаде Център за превенция на организираната престъпност и корупцията към МС. Предвидено е и уеднаквяване на полицейската и съдебната статистика. (Труд)
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads