Бунтът срещу хунтата в Мианмар се превърна в национална стачка
Това е най-голямата демонстрация в Мианмар от началото на протестите срещу военния преврат, станал в първия ден на месец февруари. Тя се случи въпреки предупреждението на армията, че демонстрантите подлагат живота си на риск.
Няколко дни след началото на демонстрациите властите започнаха да употребяват и сила, за да разпръснат тълпата. Използват водни оръдия и гумени куршуми. Една от протестиращите обаче бе простреляна в главата с боен патрон. Тя загина след няколко дни престой в болница. Съобщава се и за още един загинал.
“Не искаме хунтата. Искаме демокрация. Искаме да създадем собственото си бъдеще”, посочи един от гражданите цитиран от агенция “Ройтерс”.
В официално изявление по държавната телевизия в Мианмар MRTV военните посочиха, че протестиращите граждани подстрекават към конфронтации хората, особено по-младите и това може да застраши техния живот.
Протестът днес е обявен като “Революция 22222” заради датата 22 февруари. Препратката е към една от най-големите и насилствени прояви в Мианмар, станала на 8 август 1988 г.
Тогава протестът е обявен като “Бунтът 8888”. Армията убива стотици протестиращи в опит да спре антиправителствените демонстрации.
ФоргНюз припомня, че военният преврат в Мианмар се случи в първия ден от месец февруари. Армията завзе властта, задържа лидера на управляващата партия Аун Сан Су Чжи и други близки до властта лица. Причината за преврата са твърдения за изборни измами. За тях доказателства все още не са представени. Военните обещаха в най-кратък срок да бъдат организирани нови избори и властта да бъде предадена.
Протестите срещу военната хунта обаче продължават. На фона на демонстрациите армията засили присъствието си по улиците. Включени бяха и бронирани машини.
Бяха приети законови промени, с които гражданите, подстрекаващи към бунт и насаждащи омраза към властта, могат да получат до 20 години затвор. В официално изявление, публикувано на сайта на военните се заявява, че хората, които пречат на силите за сигурност да изпълняват своите задължения, могат да получат 7 години затвор. Тези, за които се установи, че предизвикват страх или размирици в публичното пространство, могат да бъдат затворени за три години.
Арестувани по време на протестите са десетки. Сред тях има и журналисти.
Организацията на обединените нации осъди репресиите в Мианмар и призова армията да освободи затворниците незабавно.
The "Two Five" general strike against the military rule on 22.2.2021 are growing hour by hour in the downtown Yangon marked by ancient Sule Pagoda. #2Fivegeneralstrike #WhatIsHappeningInMyanmar pic.twitter.com/ClwDvxk36q
— Myanmar Now (@Myanmar_Now_Eng) February 22, 2021
Моля, подкрепете ни.