Чарли Джавис успя да измами банката “Джей Пи Моргън Чейз”
Офисът за валутен контрол – Office of the Comptroller of the Currency (OCC), който осъществява надзора върху националните кредитни институции, е насрочил специален одит на акулата от Уолстрийт и на активното й “пазаруване” през 2021-а и 2022-а, по данни на добре информирани източници.
Един от конфликтните обекти е стартиращата фирма за финансово подпомагане на студенти – “Франк”. Нейната основателка Чарли Джавис е обвинена в участие в конспирация за банкова, телеграфна и борсова измама.
Тези обвинения са повдигнати четири месеца след като “Джей Пи Моргън Чейз” завежда гражданско дело срещу 31-годишната Джавис, защото е подлъгала банката, че фирмата й “Франк” има 4.25 млн. клиенти, а те в действителност се оказват едва 300 хиляди. Тя е щяла да реализира печалба от 45 млн. долара от продажбата на финансовия си стартъп, твърди прокуратурата.
Одитът на OCC е бил насрочен преди “Джей Пи Моргън Чейз” да заведе делото, твърдят запознатите с въпроса лица. Но обвиненията в измама ще превърнат сделката за “Франк” в решаваща мишена заради пропуска на банката да разкрие предполагаемото мошеничество по време на процеса на покупка на фирмата.
Банковият главен изпълнителен директор Джейми Даймън пък определи сделката като “огромна грешка”.
“Джей Пи Моргън Чейз” демонстрира огромен апетит за сделки, обхващащи покупката на 80 фирми и стратегически инвестиции, през 2021-а и 2022-а, показват статистически данни на Dealogic. Активността се е засилила значително след коментара на Даймън през януари 2021-а, че банката “трябва да е буквално паникьосана” от надвисналите заплахи от технологичните компании, твърди лице, запознато с банковата стратегия за сливания и поглъщания.
Сред сделките е покупката на хранителния блог “Увлечението” (The Infatuation) и агентът за луксозни пътувания “Фрош”, както и контролния пакет в поделението за разплащания на “Фолксваген” и миноритарния дял от акции на бразилската дигитална банка С6.
В насрещен иск срещу “Джей Пи Моргън Чейз” Джавис отхвърля обвиненията, че е фалшифицирала сметките. Засега няма официални коментари относно информацията от засегнатите страни.
Покупката на “Франк” за 175 млн. щ. долара не е от съществено значение за банка с активи за над 2 трлн. щ. долара и спечелени повече от 37 млрд. долара през 2022-а. Тя обаче се превърна в един от най-показателните примери за сделки с лоша слава, сключвани през годините от “Джей Пи Моргън Чейз”.
Проблемите лъсват няколко месеца след приключването й след като банката се опитва да разбере защо изпратените и отворени и прочетени електронни съобщения до потребителите на “Франк” са далеч по-малко от очакванията. Вътрешна проверка на институцията показва онова, което констатират и властите – поддържана с месеци схема за фабрикуване на данни.
Моля, подкрепете ни.