Реклама / Ads
9| 4627 |08.11.2020 НОВИНИ

Частна болница иска 700 лв. от пациент за лечение COVID-19

.
Частна болница в Бургас е поискала 700 лв. на пациент за лечение на COVID-19. От здравното заведение твърдят, че клиничната пътека е крайно недостатъчна за лечение на вируса.
 

 Мъжът е бил прегледан в буферния център на държавната болница в града и е върнат за домашно лечение. Състоянието му обаче се влошава и от Спешна помощ го транспортират в МБАЛ "Маджуров". Там на входа обаче му искат 700 лв., съобщи bTV.

 

"Доплащат си 700 лв. пациентите, като им се осигурява три пъти храна - първо, второ, трето, качествена. Съответно и плодове - два пъти на ден допълнително. Кислород има 6 поста плюс три допълнителни в самото отделение и обслужването е денонощно. Държавата, Здравната каса, не заплаща на пациента лечението", мотивира се финансовият мениджър на МБАЛ "Маджуров" Йорданка Христова. Тя допълва, че сумата по клинична пътека (1200 лв.) не може да покрие дори антибиотиците. Христова твърди, че пътеката трябва да е минимум 3000 лв.

 

"Ако някой не желае да си доплаща, естествено, имаме свободни легла и в другите лечебни заведения. Плащането става след информирано съгласие. Той (б.ред. - пациентът) има право на избор, той има право да каже: "Не, аз не искам в тази частна болница!", коментира директорът на РЗИ-Бургас д-р Георги Паздеров. 

 

Междувременно пред "Нова телевизия" Методи Янков от Националното сдружение на частните болници заяви, че 90% от частните болниците никога не са имали готовност да приемат инфекциозно болни като тези, които са с COVID-19.

 

"Изпълнихме заповедта на министъра и в две от болниците – в болницата за активно лечение и болницата за рехабилитация разкрихме съответно  20 и 12 легла. Нашият огромен проблем е с болницата по рехабилитация. Това е болница, която има главно персонал от рехабилитатори и болногледачи. Те нямат опит, нямаме и други кадри за това. Два пъти на ден съобщаваме за свободните легла на РЗИ", обясни той за МБАЛ "Сердика". И допълни: "Един от големите проблеми на болниците са липсата на персонал и бумащината. Един от най-важните въпроси е законодателният. Болниците, които и сега приемат болни с COVID-19, ги приемат незаконно, защото нямат лиценз за това." Според Янков, над 100 общински болници не били в състояние да разкрият отделения за коронавирус, а само големите болници са в състояние да изпълнят заповедта на министъра.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 7| 4273 |08.11.2020 Такситата не са готови и не искат да превозват заразени с COVID-19 . 15| 6139 |07.11.2020 Областният управител на Пловдив поиска оставката на шефа на болницата в Карлово . 3| 5317 |07.11.2020 ГД ”БОЕЦ” поиска среща с шефа на Александровска болница . 6| 5835 |06.11.2020 Захари Карабашлиев: Наблюдаваме демократичен процес ”на живо” и ми се иска някой тук да си вади поуките

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads