Чествания за Деня на Съединението имаше от сутринта в цялата страна
Съединението е изцяло българско завоевание. Без външна намеса, без външна подкрепа. Това е българското чудо. С тези думи столичният кмет Йорданка Фандъкова се обърна към гражданите и напомни - съединението прави силата. Пред сградата на президентството се извърши тържествена смяна на почетния гвардейски караул.
На площад Съединение в Пловдив са съсредоточени основните празнични прояви днес.
В Катедралния храм „Успение Богородично" пловдивският митрополит Николай отслужи тържествен молебен и пожела на разединението на нашето съвременно общество да противопоставим Христовата любов, толерантност и човеколюбие.
В Дондуковата градина официални лица и граждани поднесоха венци и цветя на монумента на Захари Стоянов. Цветя бяха поднесени и на паметната плоча на лобното място на майор Райчо Николов до Римския стадион.
На площад Стефан Стамболов, пред Общината, започва празничния концерт на "Биг бенд Пловдив" и солисти. А довечера на обновения площад Централен - пред Военния клуб - комитет "Родолюбие" ще пресъздаде основни моменти от Деня на нашето Съединение.
Днес експозиция „Съединение на България" на Пловдивския исторически музей ще приема посетители от 9:00 до 16:00 часа със свободен вход. Във фонда на музея при специални условия се пази Знамето на Голямоконарската чета - една от най-ценните реликви на Съединението.
В Маратона Съединение тази година взеха участие 148 състезатели. Хора от различни краища на страната и различна възраст извървяха по стъпките, по които е минала четата на Чардафон Велики от Съединение до Пловдив. Всеки момент се очаква да финишират и победителите.
След 16:00 часа достъпът до площад „Съединение" ще бъде ограничен във връзка с официалните чествания. В 20.30 часа е началото на Тържествена заря проверка по повод 134-та годишнина от Съединението на България и Празника на Пловдив.
Във Варна венци и цветя бяха поднесени пред паметната плоча на княз Александър Батенберг. На това място на 6-ти септември 1885 г. Князът официално оповестява Съединението на Княжество България и Източна Румелия пред българския народ.
Честванията продължиха с шествие до паметника на загиналите в Сръбско-българската война, където беше отслужена заупокойна молитва.
Много русенци и гости на крайдунавския града се стекоха пред Паметника на загиналите в Сръбско-българската война на тържествена церемония по повод на 134 години от Съединението. За празника беше строен и почетен караул. Русенският митрополит Наум и свещеници от Русенската митрополия отслужиха заупокойна молитва в памет на загиналите и благодарствен молебен в чест на Съединението на България.
Моля, подкрепете ни.