Четиридесет пъти "благодаря" за смъртта
"Аз съм майка на мъртъв ефрейтор... Благодаря ви.
"Аз съм майка на четири деца, диригент на хор, а отскоро и вдовица... Благодаря Ви, Владимир Владимирович. "
"Аз съм по-голямата сестра на починалия Артьом Рижов, член на ССО. Омъжена съм и отглеждам трима красиви бъдещи защитници на родината... Всичко е наред."
"Благодаря за момчетата! ", отговаря Путин на майките и вдовиците.
Сайтът we.are.repost, който публикувай този невероятен видеоклип, преброи повече от четиридесет "благодаря" на тази среща.
Спомням си Войната в Афганистан в края на 80-те години на миналия век, в самия разгар на съветската епоха, когато майки на войници, неудържими в гнева си, отидоха във Върховния съвет на СССР и при самият Горбачов с искане да спре вербуването на студенти, да въведе задължителна застраховка за военнослужещите, да признае правото на алтернативна служба. Комитетът на войнишките майки се превърна в могъща гражданска сила, която в много отношения допринесе за прекратяване на тази престъпна война. По-късно, по време на Първата чеченска война (1994-1996 г.) майките на войници изиграха важна роля в търсенето на изчезнали войници и освобождаването на пленените.
В епохата на Путин гласът на войнишките майки, както и на други граждански организации, стана ненужен, и във Втората чеченска война те вече не се чуваха. Затова пък по време на настоящата война се появи невероятна организация - "Вдовиците на Русия", която изисква нови вълни на мобилизация и общ призив за смазване на Украйна веднъж завинаги. Благодарностите на вдовици и майки на убити войници от време на време влизат в новините: ту вдовиците на загиналите милиционери в т. нар. „Донецка народна република“ през сълзи благодарят на московските спонсори, че са им дали палта от норки за убитите им съпрузи (говори се, че палтата са им взети веднага след заснемането на видеото), ту в легендарен сюжет на телевизионния канал "Россия" бащата и майката на убит войник разказват как пътуват до гроба на сина си с бяла лада, купена с така наречените "пари от ковчега", държавно плащане за починалия; след това майката на убит войник разказва как получила месомелачка като подарък от губернатора.
Смъртта по време на война се превърна в обичайно нещо в Русия, обсъжда се по делови начин в социалните мрежи, момичета във форуми споделят съвети как бързо да се омъжат за войник, който отива по договор в Украйна, така че по-късно да могат да получат „пари за ковчег“ за убития съпруг (един такъв блогър сега дори е съден за публикуване на такива „истории на успеха“ и „бързи пари“), а по време на първата вълна на мобилизация през есента на 2022 г. станаха модерни масовите сватби на войници в близост до наборните пунктове, когато те бързо се женеха за едва познатите си приятелки, за да гарантират плащания на семейството в случай на раняване или смърт.
Мъртвите изпълват пространството на Русия заедно с живите: рекламните билбордове и фасадите на сградите са пълни с портрети на загиналите „герои на СВО" в парадни униформи, които гледат улиците с празни очи, в училищните класни стаи има „геройски бюра“ с имената на загиналите възпитаници, и на децата се дава възможност да седнат зад тях за специални заслуги; уебсайтовете на университетите се отварят с портрети на убити студенти, които са взели академичен отпуск, за да отидат да убиват и умират в Украйна. Сега, в навечерието на 9 май, в цялата страна се провеждат шествия на Безсмъртния полк и религиозни шествия на кървавата езическа религия на Победата, чиито участници носят портрети на войници, загинали преди 80 години във Втората световна война или днес в Украйна.
В едно от училищата в района на Нижни Новгород деца организираха концерт за мъртвите - в залата нямаше живи хора, а на седалките стояха портрети на загинали войници. И в Държавната дума на Русия съвсем сериозно се правят предложения да се даде право на глас на загиналите войници, като прехвърлят гласовете си на свои роднини или представители. Нито Гогол с неговите мъртви души, нито руският религиозен философ от края на 19 век Николай Федоров с идеята си за възкресяване на мъртвите и заселването им на съседни планети са могли да си представят това – мъртвите вече живеят из цяла Русия и искат нови жертви.
Смъртта, заедно с войната, се превърна в част от националната идея: неспособна да предложи на гражданите достоен живот, държавата им предлага смърт на разумна цена, заедно с чест и уважение: смъртта на фронта се възхвалява в проповедите на патриарх Кирил и се одобрява от президента Путин: „по-добре да умреш на война, отколкото от водка“, както той обясни на майките на войниците през ноември 2022 г.
Точно затова майките и вдовиците му казват „благодаря“ – когато смъртта е станала държавна добродетел и дори граждански дълг, тогава личната среща с президента (който в Русия има статут на полубог), почестите и щедрите дарове от държавата пораждат в душите им нетърпимо чувство на благодарност.
Всичко това се отнася и до въпроса дали Русия е уморена в четвъртата година от войната и дали е готова за примирие. За огромното мнозинство смъртта на войниците не е проблем; това е част от всекидневния руски живот: „Дядовците ни умряха, умираме и ние“. По време на епидемията от COVID Русия загуби около един милион души в свръхсмъртност, практически без да забележи тези жертви.
И със същото бездушие руското общество губи във войната в Украйна близо един милион души убити и тежко ранени (те цитират цифри от 700 до 900 хиляди), предпочитайки да не забелязва тези загуби. Хората просто се покланят и казват „благодаря“ на държавата Левиатан, която поглъща техните деца и съпрузи."
Сергей Медведев
Моля, подкрепете ни.





