Реклама / Ads
Frognews

НОВИНИ И АНАЛИЗИ

2| 596 |27.02.2026 НОВИНИ

За четвърта поредна година в Япония ще се проведе българският фестивал „Мартеница“

.
За четвърта поредна година в Япония ще се проведе българският фестивал „Мартеница“. Събитието ще се състои на 1 март 2026 г. в Мияшита парк в Токио. То е организирано от Посолството на България в Япония.
 

С всяка изминала година българският фестивал „Мартеница“ в Мияшита парк, Шибуя, се разраства и утвърждава като значимо културно събитие. Празникът е посветен на българските традиции, пролетта и приятелството между България и Япония.

 

Японската танцова група „Кога“ (Koga), която изпълнява български фолклор, ще вземе участие в четвъртото издание на Българския фестивал „Мартеница“.

 

Началото на групата датира от края на 70-те години на ХХ век, когато млади хора в Япония, вдъхновени от българските танци, започват да се събират и да танцуват заедно. До днес „Кога“ продължава активно да участва в много български събития в Япония“, разказаха от Българското посолство.

 

„В рамките на фестивала ще имате възможност да се насладите на изпълненията на фолклорната група „Писмо“ (Pismo), която представя българската и балканската музикална традиция чрез автентични инструменти и съвременно звучене“, отбелязаха от Българското посолство.

 

По време на изданието ще бъде представена българска троянска керамика. От екипа на българската дипломатическа мисия в Токио посочиха още, че троянската керамика се отличава с характерни традиционни орнаменти, цветове и форми, които носят усещане за топлина и автентичност.

 

„В рамките на фестивала ще имате възможност да се запознаете както с българския фолклор, така и с красотата на българските шевици. Експертът по българска бродерия Ирен Ямами ще представи ръчно изработени аксесоари с традиционна шевица – пъстри и изящни брошки, медальони и други украшения“, отбелязаха от Българското посолство.

 

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 10879 |30.05.2025 След триумфа в Япония, Нина Николина ще представи проекта Livе „Jazz & Тraditions“ на 6 юни във Варна . 0| 3242 |03.03.2025 Кметството в Сеул грейна в цветовете на българския трибагреник . 1| 3057 |28.02.2025 В Благоевград представиха мартеница с дължина над 750 метра . 1| 8530 |06.11.2009 Японска култура пренася в Далечния Изток

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads