Държавата дава 31 млн. евро на Георги Гергов за Панаира
Парадоксът е, че Министерството на икономиката като акционер в Панаира се съгласява да стане „съдлъжник” месеци по-късно.
В суматохата около прехвърлянето на дялове от и към държавата Панаирът и „Слънчев ден” усвояват 62 милиона лева. Втората компания е създадена само 30-ина дни по-рано. Там се прехвърлят основни активи на Панаира.
Георги Гергов отказа да отговори как е убедил банката.
Според устава на Панаира, за да се заложи предприятието в полза на трето лице, трябва съгласие на 2/3 от акционерите. Такова Общо събрание не е провеждано, съобщава bTV. При отпускането на заема свързваното с Георги Гергов дружество „Пълдин” контролира почти 51%, а остатъкът е на държавата в лицето на икономическото министерство и община Варна.
Министерството на икономиката гласува „за” заема постфактум по време на служебния кабинет.
В писмо от ведомството обявиха, че закъснялото одобрение е заради промяна в закона.
И още - ставало въпрос просто за покриване на стар заем. След погасяването на старите заеми обаче остават над 13 милиона лева.
И по старите кредити залогът е бил целият Панаир, но като плюс сега се отчита, че той вече е заложен пред държавата, а не пред частна банка.
Община Варна, която тогава се явява втори по големина акционер, дори не е чувала за Общото събрание.
„Нещо не са наред взаимоотношенията”, посочи зам.-кметът на Варна Пенчо Пенчев.
Неяснота съществува и относно документите, въз основа на които е отпуснат заемът от държавната Банка за развитие. По данни на Агенцията по вписванията тогава последният заверен и одобрен отчет за приходи и разходи на Панаира е от 2012 г.
Може би най-важният въпрос е дали банката не е нарушила собствените си правила, в които е записано, че не финансира политически партии и свързани с тях лица. В онзи момент Георги Гергов все още е в ръководството на БСП.
Моля, подкрепете ни.