19|
5262
|14.12.2012
НОВИНИ
Дебатът в парламента доведе до бомбен тероризъм
Обществото се облъчва от усещане за безнаказаност, твърди психологът Христо Монов по повод зачестилите бомбени заплахи..
"Нямаме адекватно поведение на реакция при подобни кризисни ситуации", изтъкна Монов по БТВ.
Начинът, по който депутатите водят дебат в парламента, облъчва обществото и се създава общото мнение, че всичко е позволено, че има абсолютна безнаказаност.
"Гледах как се карат депутатите около Изборния кодекс, как изпразват от съдържание демокрацията и я превръщат в една фасада. Това се предава и на обществото. Защото демокрацията е предимно правила и тяхното спазване. Ами, то всеки почва да си мисли, че може да ги нарушава”, заяви психологът.
Именно тази безнаказаност ражда тези „моди” – преди време на подпалването на коли, сега на телефонен тероризъм. Но генезисът е един и същ – чувството, че държавата я няма и всеки е неуязвим, заяви експертът.
Според Монов обаче такива ситуации могат да доведат и до раждането на някои „маргинали”, които наистина да решат да поставят взривно устройство в обществена сграда. А обществото и службите не са готови с адекватна реакция при такъв евентуален сценарий, посочи психологът.
"Във всяко училище трябва да се отиграят учебни тревоги за земетресения и пожари.” Монов препоръча още да се обучат служителите по моловете, които наблюдават камерите – как да разпознават субектите с подозрително поведение. Но трябва и да се променят нещата в изначалните подбудители на подобни явления.
Необходимо е да се създаде нетърпимост към подобни реакции и да се завишат санкциите, а не потупване по рамото и глоба на родителите. Трябва да има адекватна наказателна политика и случаите да се третират като тероризъм.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads