Дефицитите, които сега натоварват енергетиката, стават все по-тежки и неуправляеми, смята експерт

За това алармира в ефира на БНР Антон Иванов от Българския енергиен и минен форум.
"Сега се радваме на по-ниски цени, на компенсации, на възможност да заобиколим фактите, но ще дойде Видовден и ще трябва да платим. Вероятно ще трябва да се разделим с част от държавната енергетика, за да покрием тези натрупани дефицити", убеден е специалистът.
По думите му когато имате голям дефицит, има 2 възможности:
"Или повишавате рязко цените, да си компенсирате цените, или се разделяте с част от активите си, така че да се компенсират дефицитите. Няма друга система за компенсиране на дефицити."
Експертът бе категоричен, че тези дефицити, които сега тежат на енергетиката, стават все по-тежки и неуправляеми.
Иванов коментира още предварителните заявки и обосновки на енергийните дружества за цените пред КЕВР – смисълът и ефекта от тях, както и нови блокове в АЕЦ Козлодуй и продажбата на ядрените реактори за Белене.
"Енергетиката е инерционен отрасъл и да очакваме резки промени, то по-скоро биха били за лошо", отбеляза той. И допълни, че либерализацията на пазара за електроенергия за битовите потребители се отлага и това ще натрупа още дефицити.
Но проблемът в сектор енергетика са политическите решение, които се взимат за момента, извадени от контекста и без визия за след 20 - 30 години.
Моля, подкрепете ни.





