Дядо Сионий рамо до рамо със Зоран Заев на празника на Струмица
Сионий получи мантия от митрополит Наум и прочете обръщение от Негово Светейшество патриарх Неофит до струмишкия митрополит Наум по случай празника, на който присъства премиерът Зоран Заев.
В храма присъстваха четирима митрополити Дебърско-Кичевският Тимотей, Тетовско-Гостиварският Йосиф, Кумановско-Осоговскияят Йосиф, молитвено участие взе и струмишкият Наум. В знак на уважение и гостоприемство Величкият епископ Сионий беше поставен на владишкия трон.
Днес в Струмица се отбелязва "Св. петнадесет Тивериополски (Струмишки) свещеномъченици", които са убити от император Юлиан Апостат /361-363/. Това били епископите Тимотей и Теодор (участник в Първия Вселенски събор през 325 г.), побягнали от Никея, свещениците Петър, Йоан, Сергий, Теодор и Никифор, дяконите Василий и Тома, монасите Йеротей, Данаил, Харитон, Сократ, Комасий и Евсевий. След екзекуцията им през 362 г. местните християни ги погребали в каменни саркофази, на които били изписани имената им. При аварските и славянските нашествия античният Тивериопол бил разрушен, гробовете на мъчениците – забравени. Векове наред християните в Струмица само по предание знаели за разигралите се някога драматични събития.
След покръстването на България по нареждане на св. княз Борис-Михаил комитът Таридин, който управлявал тези земи, се заел да издири светите им мощи. Те трябвало да бъдат положени в строящия се тогава съборен храм на р. Брегалница. След своеобразни археологически разкопки мощите били открити, но местните хора възроптали, че им се отнема това сакрално богатство. Таридин постигнал компромис - били отнесени мощите на трима от светците (Тимотей, Комасий и Евсевий), а другите останали в Струмица. По подобие на император Константин Велики княз Борис-Михаил приема пристиянството в родината си. При Цар Симеон в новия храм били пренесени мощите и на останалите мъченици. Когато храмът на р. Брегалница престанал да съществува, може би във времето на османското завоевание, мощите отново останали скрити в земята. В Струмица останал споменът за Христовите мъченици, чиято памет местните почитат на мястото, където по предание някога те били посечени.
"В този празничен ден нашите молитви към Всеподателя Бога са с Вас, с цялото Ваше богодарувано паство и с църквата в Република Македония. Да благоволи Господ в най-близко време да бъдем в желаното от всички единство и благодатно евхаристийно общение” – се казва в официалното приветствие на Негово Светейшество Българския патриарх Неофит към клира и миряните на Струмишка епархия, Македония, цитира БГНЕС.
Моля, подкрепете ни.