Реклама / Ads
2| 4470 |21.12.2023 НОВИНИ

Дипломатът от САЩ Джон Негропонте: „Хамас“ не е правилната политическа сила за палестинците

.
Джон Негропонте Източник: bTV
„Хамас“ не е правилната политическа сила за палестинците, за да стигнат до мирно решение с Израел“. Това заяви в специално интервю за bTV Джон Негропонте - дипломатът с над 40 години опит в правителствена служба в Съединените щати. Роден е в Лондон, в семейство на богати гърци. Първият му пост е на посланик в Хондурас. Бил е посланик на множество места, включително в Ирак и ООН, президентски съветник, а Джордж Буш го назначава за първи директор на Националното разузнаване на САЩ.
 

Има доктрина, която носи неговото име - доктрината „Негропонте“. Преди повече от две десетилетия той не подкрепя текстове от резолюция на Съвета за сигурност на ООН, свързана с конфликта между Израел и палестинците. Тя по същество гласи, че САЩ ще откажат подкрепа на всички резолюции на Съвета за сигурност, осъждащи Израел, ако те не осъждат и терористичните групи, които нападат Израел.

 

Какво направи „Хамас“, какво причини на израелците с тази изненадваща, злостна атака на 7 октомври тази година - един изключително драматичен момент. Бяха убити 1400 души, всичките невинни, живеещи в кибуците, близо до ивицата Газа, без предупреждение, свирепо. Виждал съм кадри от това какво се е случило - ужасяващо нападение. Израелското правителство реагира. Отговорът беше много решителен, за да се опита да премахне „Хамас“ от политическата картина, но бих казал, че тази операция продължава твърде дълго и нанася твърде много щети на невинни палестинци. Мисля, че би било добре да има пауза, пауза за тази враждебност, ако е възможно, макар че това именно се обсъжда и е на дневен ред в ООН. Отново да повторя - не мисля, че подобно прекъсване на огъня или пауза, просто колкото да се позволи да има хуманитарни коридори и доставки за лечение или други причини, заради които това прекъсване да е от полза. Не мисля, че това ще доведе до дългосрочно решение. Това е всъщност проблем в две части – състоянието в момента в Газа и дългосрочното политическо решение, за което споменах, каза той.

 

Израелците бяха изненадани. Може да е имало някаква информация, че нещо някъде се планира. Понякога има някакви неща, индикации, които подсказват предварително какво би могло да се случи, но не мисля, че Израел е бил запознат с този план на „Хамас“, особено по начина, по който е извършен от „Хамас“. Не мисля, че са го позволили. Със сигурност е било неочаквано, защото всички бяха изненадани.

Има доктрина на ваше име - доктрината Негропонте, която касае именно Израел и палестинците. Това беше преди 20 години. Има ли нещо, което можете да добавите днес към тази „доктрина“?

 

Ами вижте аз никога не съм го наричал доктрина, други хора го наричат с това име, но мисля, че основната идея на доктрината и сега е приложима. А именно - ако ще критикуваш поведението на една страна, трябва да има баланс в преценката и да обърнеш внимание на действията на хората и от другата страна, които допринасят за този проблем. Мисля, че гледайки това, което се обсъжда в Ню Йорк днес, може тази доктрина да се приложи. Не може просто да обвиняваш само Израел за някои от крайностите, които се извършват в Газа, без да осъдим и това, което „Хамас“ направи на 7 октомври.

 

Смятам, че тези, които ще изготвят резолюцията, не искат да включат, нито да заклеймят извършеното от страна на „Хамас“, нито искат да споменат правото на Израел да съществува. Изглежда трябва да се намери баланс в тези резолюции, ако искаме да придвижим целия този конфликт, тази тема напред по един конструктивен и градивен начин.

 

Със сигурност те са от най-активните проблеми в момента в нашата външна политика. Не са цялата, но съществена. Една част от въпроса е за американските усилия за насърчаване на конструктивен диалог, подкрепа за Израел, което е крайъгълен камък на американската външна политика от дълги години, а за Украйна - там въпросът е свързан да помогнем на една държава да упражнява своето право на самоотбрана, спрямо хартата на ООН и то в много важна част от света, както знаете. Интересите на стотици милиони европейци са засегнати пряко или ще бъдат засегнати от този конфликт в Украйна. И смятам, че тук, в Съединените щати, в администрацията, усещането е, че не можем да позволим такава агресия от страна на Русия да продължи. Трябва да има съпротива спрямо нея и всички сме съгласни че украинците се борят смело и неуморно, за да защитят своята независимост, коментира той.

 

Понякога се чуя дали всъщност е възможно „Хамас“ да бъде унищожена. Дали може да бъде унищожен, или не - със сигурност не бива да се позволява да играе такава значима роля в решаването на съдбата на палестинския народ. Не смятам, че в „Хамас“ са конструктивни или градивни в целите си. Не смятам, че искат да имат мир с Израел. Мисля, че са отдадени на това да разрушат Израел, отколкото да намерят мирен изход. Истината е, че реално „Хамас“ не е правилната политическа сила за палестинците, за да стигнат до мирно решение с Израел.

 

Палестинските политически сили са разделени в последно време, откакто проведоха избори преди почти 20 години в палестинските територии. Тогава се създаде това разделение между „Фатах“ и „Хамас“. Вероятно има и други палестински сили, но въпросът ви касае нещо друго много важно – че трябва да съществува някакъв надежден палестински преговарящ, с когото да се постигне някакъв резултат с Израел, с когото да се намери решение. Повдигате много важен въпрос, но не мисля, че имам цялостен отговор. Не вярвам, че отговорът е „Хамас“ да продължи да представлява каквато и да е част от палестинския народ. Трябва да има други палестински лидери и мисля, че могат да бъдат намерени и идентифицирани.

 

Мисля, че тези, които ръководят Израел в момента, т.е. със сигурност министър-председателят, изглежда са много скептични относно каквито и да е преговори и подобни процеси. Това е жалко. Мисля, че трябва наистина сериозно да се замислят за такива преговори с палестинците, но явно засега това не е тяхната нагласа, коментира дипломатът.

 


Имаше момент, в който имах много големи надежди, особено по време на миналата администрация, когато Израел успешно постигна дипломатически отношения с няколко други арабски страни - така наречените Абрахамски споразумения (б.а. Израел установява отношения с Бахрейн, Мароко, Судан и Обединените арабски емирства), и това беше много конструктивно и градивно, според мен.


Колкото по-голямо е чувството за сигурност, толкова по-малко ще се чувства под заплаха за съществуването си и то от съседните страни. Но не знам какво ще стане с тези отношения на Израел с арабските страни, но със сигурност сегашната ситуация в Газа ще усложни и ще направи по-трудни отношенията на Израел с другите страни от Близкия изток. Не е добър етапът. На кръстопът сме. И естествено хората поглеждат към Съединените щати, а нашата политика е много постоянна от 75 години към подкрепата за Израел, каза още той.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 5538 |21.12.2023 Преди да убие 15 колеги: Стрелецът от университета в Прага убил баща си . 6| 6758 |21.12.2023 С 30% се увеличиха пенсионерите с над 1000 лв. пенсия . 3| 4486 |21.12.2023 Министър Тагарев: Армията ни обмисля участие в нови операции зад граница . 13| 4646 |21.12.2023 Мартин Димитров: През 2024-а България няма да е на последно място по доходи в Европейския съюз

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads