Днес е Международният ден на киното
Първият филм представя делничен сюжет - Братя Люмиер поставят камерата и записват как работниците си тръгват от тяхната фабрика. Така се и казва този знаменит документален късометражен филм, чието времетраене е 49 секунди. Причината за тази продължителност е, че лентата, която се побира в дървена кутия, наречена кинематограф, е дълга точно 18 метра и в нея няма място за повече. Тя се движи със скорост 16 кадъра в секунда. За това филмът няма как да бъде по-дълъг.
Може би Братя Люмиер имат над 2 хиляди на брой късометражни филми. Те снимат моменти от ежедневието на хората в кратки еднокадрови филми. Сред тях са: "Пристигането на влака", "Напускането на фабриката", "Храненето на бебето" и т.н.
По този начин природата на седмото изкуство е свързана с документална основа и създаването на късометражни филми. Впоследствие се развива игралното кино, визуалните ефекти и по-дългото времетраене.
Братя Люмиер
Луи-Жан Люмиер е френски изобретател. Със своя брат Огюст се интересуват от наука и фотография. Имат фабрика и докато Огюст произвежда фотографски и други принадлежности, брат му Луи експериментира с тях и създава двойнофункциониращия прожектор с камера и с временно прекъсващ движението механизъм, подобен на шевната машина.
Целта на Братя Люмиер е била да преодолеят ограничението на визьорския Кинетоскоп на Томас Едисън. Изобретението на Едисън служи само за студийна употреба и за един наблюдаващ, който е вътре в прожекционната кутия, на приница на "шпионката", а не на екран, които е наблюдаван от повече хора едновременно, в зала. (Въпреки че и Едисън вече е изградил салона "Черната Мери" точно за такава прожекция, но материалът му изгаря заради елементите в лентата. През 1989г. е дал и името на своето изобретение от гръцките думи - "кинето" (движение) и "скопос" (гледам).
Кинематографът на братя Люмиер в режим на прожекция
Ирина Тодорова
Моля, подкрепете ни.