2|
5910
|14.10.2009
НОВИНИ
Днес е Петковден
Всяка година на 14 октомври църквата чества светлата памет на света Петка Българска, закрилница на българския народ и държава.
Тя е една от най-популярните български светици, на която са посветенѝ десетки храмове и манастири у нас и извън пределите на страната ни– в Сърбия, Молдова, Влашко и Русия. Образи и икони на светицата присъстват в българските църкви още от XIII век. На тази св.Петка е наречена и църквата в Рупите, издигната от Ванга.
На името на светицата е наречен и традиционния български празник
ПЕТКОВДЕН
В миналото денят се празнувал в чест на св.Петка, която в представите на българите била медиатор между земния и отвъдния свят, покровителка на митичния праотец, пазителка на дома и закрилница на бремени и родилки.
Затова по стар обичай правят Петковденски задушници. Жените раздават за умрелите подковки, поръсени с варено жито; подсладен ориз, диня и грозде. Вярващите в лечителските й способности отиват край аязмо или в параклис, който носи име на светицата. На сутринта се измиват с лековитата вода, кичат иконата на св.Петка с цветя, кърпи и пари, за да се спасят от страданието.
В памет на светицата се огранизара семейна родова служба. А жителите на някои родопски селища свързвали Петковден с есенните женски жертвоприношения, известни като „черкуване за Господа”.
В календара празникът е известен още като зимен Петковден. Той бележи края на стопанската година и началото на нечисти дни, които продължават до Димитровден (26 октомври).
Когато нечистите дни минели, тогава започвали сватбите. По къщите тръгвали лятници и годежари. Стопанките организирали седенки и надпявания. А на площада се правели веселби, на които се виели широки петковденски хора.
Честит имен ден на Петка, Петко, Петкана, Пенко, Петя, Петьо, Параскева, Параскев, Параско, Парашка, Парунка, Паца, Паша, Паруш, Пачо, Пъшо; Кева Кевка, Кево.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads