Доклад на Омбудсмана: Вързани пациенти, унизителни, кошмарни, зловещи са условията в психиатриите
![.](/images2/Konstanca/Screenshot-2025-02-13-133926.jpg)
Това съобщават от институцията Омбудсман на Република България, а данните са от годишния доклад за спазването на правата на човека в затворите и затворническите общежития, следствените арести, държавните психиатрични болници, центровете за настаняване на бежанци и специалните домове за временно настаняване на чужденци, в арестите за 24-часово задържане към Районните полицейски управления и в центровете за настаняване от семеен тип за деца и възрастни.
Специално внимание в доклада е обърнато на поредния трагичен случай от август м.г., когато НПМ се самосезира и прави внезапна проверка на психиатричната клиника към УМБАЛ „Св. Марина“ във Варна. Поводът бе изгорял пациент, с наложена мярка за временно физическо ограничаване „имобилизация“, т.е. „връзване“, „фиксиране“, съобщават от институцията на омбудсмана.
обгорелите стени в изолатора впсихиатричната клиника към УМБАЛ „Св. Марина“ във Варна Институцията на омбудсмана
Като цяло в психиатричните болници липсва постоянно наблюдение на пациента, нерегистриране (вписване) на мерките за временно физическо ограничаване, както и липса на изградена система за пожароизвестяване с централна сигнализация.
Арести и затвори
Още по-тежко излежда положението в затворите и арестите, се отбелязва в доклада - там има хлебарки, дървеници, а лишените от свобода не получават адекватно медицинско лечение.
лице с ухапвания от дървеници в ареста на бул. „Д-р Г. М. Димитров Институцията на омбудсмана
"Най-значими остават лошите материално-битови условия с амортизиран сграден фонд, наличието на хлебарки, дървеници и други вредители, затруднен достъп до медицинско обслужване и дефицит на лекарствените продукти, оплаквания от лошо отношение, насилие и липса на съдействие от страна на затворническата администрация, както и липса на бюджетно финансиране за социални дейности, което значително затруднява ресоциализацията и реинтеграцията на лишените от свобода", пише още в годишния доклад.
През 2024 г. институцията се е самосезирала 4 пъти по случаи на полицейско насилие, опити за самоубийство и бягство от помещенията за задържане към МВР.
столовата на Затвор Пазарджик Институцията на омбудсмана
„Изключително притеснителен случай от началото на годината (2024) бе във връзка с настъпила смърт при задържане на лице от служители на ОДМВР - Стара Загора, в следствие на прекомерна употреба на физическа сила. В изпратено писмо до тогавашния служебен министър на вътрешните работи омбудсманът подчерта, че използването на физическа сила и помощни средства от полицейски служители е крайна мярка, към която се прибягва само когато това е абсолютно необходимо и настоя за пълна, всестранна и обективна проверка по случая. В отговор до институцията на омбудсмана от Министерство на вътрешните работи посочват, че са установени редица слабости и пропуски, допуснати от служители на МВР при преследването и задържането на лицето. За установените извършени нарушения по повод изпълнение на служебните задължения е наложено наказание „уволнение“ на двама служители“, пише още в доклада на НПМ.
Целият документ е ТУК.
Моля, подкрепете ни.
![Visa](/theme/03/assets/img/pmcards/visa.png)
![Mastercard](/theme/03/assets/img/pmcards/mastercard.png)
![Visa-electron](/theme/03/assets/img/pmcards/visaelectron.png)
![Maestro](/theme/03/assets/img/pmcards/maestro.png)
![PayPal](/theme/03/assets/img/pmcards/paypal.png)
![Epay](/theme/03/assets/img/pmcards/epay.png)