Доларът се срина рязко спрямо водещи световни валути

Причина за това стана ескалиращото напрежение около търговската война между Съединените щати и Китай, което разклати доверието на инвеститорите в долара като сигурно убежище, пише "Ройтерс".
След като държавният глава на САЩ Доналд Тръмп обяви повишаване на митата върху китайски стоки до общо 145%, Пекин отговори с увеличаване на собствените контрамита от 84% на 125%.
Реакцията на пазарите беше светкавична - започна масова разпродажба на акции и държавни облигации, а инвеститорите се пренасочиха към алтернативни "безопасни" валути като швейцарския франк и японската йена. Доларът загуби 1.11% спрямо франка, достигайки 0.814 - най-ниското ниво от 2015 г., а спрямо йената спадна с 0.66%, достигайки най-ниската си стойност от септември 2024 г.
В същото време, на фона на напрежението и икономическите сътресения, цената на златото достигна нов рекорд, покачвайки се с близо 2% до 3 236 долара за тройунция. Еврото също поскъпна силно и достигна 1.136 долара - най-високото си ниво от февруари 2022 г., като отбеляза най-големия си седмичен ръст от началото на март.
Сериозен спад отчете и доларовият индекс - ключов измерител на стойността на щатската валута спрямо кошница от шест основни валути - който падна с 0.47% до 100.05, най-ниско от април 2022 г. и с най-голям седмичен спад от месеци насам.
Към нестабилността се прибавиха и нови данни от САЩ, според които потребителското доверие се е влошило рязко през април, а очакванията за инфлацията на 12-месечен хоризонт са се повишили до най-високото си ниво от 1981 г. Това породи нови притеснения за рецесия и наложи натиск върху Федералния резерв, който е изправен пред труден избор между поддържане на доверието и овладяване на инфлацията.
В отговор на турбуленциите председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард увери, че ЕЦБ разполага с инструменти за запазване на финансовата стабилност и че институцията е готова да действа при нужда. Според стратега на 'Номура" Нака Мацузава това, което се наблюдава, е своеобразен вот на недоверие към администрацията на Тръмп - не само от страна на пазарите на акции, но и от страна на участниците на пазара на американски облигации.
Несигурността около икономическата политика на Вашингтон, съчетана с рязко влошаващи се глобални отношения, оставя долара под силен натиск и поставя под въпрос способността на САЩ да запазят статута на своята валута като основен световен резервен актив.
Моля, подкрепете ни.





