Домовете и разказите на репресираните, "Гардиън" класира в Топ 10 българския павилион на Венецианското биенале
Проектът "Съседите" разказва историята на българите, които са били жертви на политическо насилие. В същността си инсталацията представлява реконструирани домовете на репресирани хора. Идеята на авторите е посетителите не просто да видят проекта, а да го преживеят.
Комисарят Надежда Джакова издигна на много високо ниво българското представяне. Над 40 световни медии като "Обзървър", "Гардиън", "Галери" минаха в предпремиерните дни през нашия павилион и писаха за българския павилион", разказа Паунска.
Родният проект "Съседите" е създаден от трима млади артисти - Лидия Топузова професор по история в Канада, Красимира Бучева, преподавател по визуални изкуства в Лондон и Джулия Шекерян, докторант по история на науката в Принстънския университет. Събрал ги е кураторът Васил Владимиров и това е проект, върху който работят вече 10 години, насочен към паметта, към премълчаните неща от живота в периода 1945 - 1989 година. Защото има още много неизказани неща, за да се намери помирение между нас, разказа Десислава Паунска.
И допълни: "Българският павилион е подчинен на емоцията - три стаи, хол кухня и спалня, на хората живели и преживели лагерите в Ловеч и Белене. Известна журналистка изгледа цялото произведение от част и половина и не е сдържала вълнението си и пише, че " толкова докосваща творба няма на биеналето. В "Съседите" има звуци на шумящи треви, гласове на хора, включващите се последователно уреди като шевна машина, а иглата преминава през черна лента с печати, слагани на жените при влизане в лагерите. Спалнята е наречена стая на мълчанието."
В три стаи с интервюта, аудио и визуализация - така е представен животът по време на режима. За инсталацията авторите се базират на изследване на събитията вече 21 години.
Инсталацията е позиционирана в зала "Тициано", близо до Моста на Академията във Венеция.
Моля, подкрепете ни.