Доц. Ангел Кунчев: Има епидемия от коклюш, но това не е ковид
В момента имаме около 400 случаи, което за такова рядко срещано заболяване е много. В началото на седмицата бяха регистрирани още 70 случая, така че това за мен е национална епидемия, изтъкна Кунчев. Очаква се официално решение по темата. Той обясни, че много от хората карат леко заболяването, защото са ваксинирани, и до хоспитализация се стига при не повече от 10% от случаите, като и при тях част от хоспитализациите са по-скоро с цел проследяване и наблюдение.
Според него важно в тази ситуация е установяването навреме на тежките случаи, защото заболяването е трудно за диагностициране. Диагностиката не е и достатъчно достъпна - прави се само в Националния център за заразни и паразитни болести и в столичната РЗИ. Днес здравно министерство ще отпусне средства на районните здравни инспекции във Варна, Пловдив, Стара Загора и Плевен, за да се ползват университетските болници и хората да могат да се тестват на повече места. Тестовете ще са безплатни, но към тях ще се насочват хора по преценка на епидемиолозите. Важното е да идентифицираме тежки случаи, неясни случаи, случаи с проблеми с имуназицазионния статус.
Предстои да бъдат доставени и нови дози ваксини. За подсигуряване на задължителния имунизационен календар ваксините са подсигурени, но има търсене на свободния пазар. В момента в страната има 300 дози, които очевидно не са в София, до края на седмицата ще бъдат доставени още 2000, каза Кунчев. Той уточни, че при ваксинацията на малките бебета личните лекари следва да реорганизират работата си, така че да не се изостава с имунизационния календар на децата, но да може ваксината да се постави след месец и половина от раждането на детето. Сега срокът е не по-рано от два месеца, но след консултации при служебния премиер Димитър Главчев бе взето решение ваксинацията да се изтегли по-рано. В интервю за БТА Кунчев даде и други полезни разяснения:
Коклюш при възрастните, децата и бременните
По-възрастните хора са ваксинирани с пълноклетъчна ваксина срещу коклюш. Не е невъзможно да се разболеем, но ще преболедуваме толкова леко, че вероятно няма да бъдем диагностицирани, посочи експертът.
Най-големи рискове за усложнения има при малките деца. В немалка част от случаите на коклюш сред децата болестта отминава от само себе си, но за да няма рискове, предпочитаме лечението да започне навреме. Това е бактериална инфекция, която се влияе от антибиотици и при ранно лечение се премахва всякаква опасност от по-висок риск, коментира Кунчев. Обществото, когато е наплашено, реагира емоционално. Бременните жени може да се ваксинират, но не мисля, че това трябва да е задължително условие, добави лекарят. Има региони, които все още изобщо не са засегнати от коклюш. По въпроса за ваксиниране на бременните трябва да вземем предвид и мнението на акушер-гинеколозите, допълни доц. Кунчев.
Моля, подкрепете ни.