Доц. Гломб: Кривата на заболеваемостта от COVID-19 хвърчи нагоре като ракета
По думите й това, което отличава четвъртата вълна, предизвикана от „Делта“ варианта на коронавируса, е че се засягат в много по-голяма степен децата от 0 до 19 години.
„Делта“ вариантът продължава да доминира. От 500 проби седмично, които се секвенират, всички са такива“, обясни тя.
„За децата най-подходящи са тестовете за самотестване. Така родителите ще бъдат спокойни. Децата от 1 до 4 клас ще се нуждаят от помощта на родителите, но другите ще се справят и сами“, обясни доц. Гломб по повод въвеждането на тестове, за да се върнат учениците на училище.
Според нея наличието на антитела доказва, че сме преминали през вируса, но това не и, че сме напълно защитени от повторно заболяване.
„Тези антитела, които гарантират, че съответният индивид е предпазен от заболяване, са вирус неутрализиращите антитела. Доказването им се прави с вирус неутрализираща реакция, тя е единственият метод“, обясни вирусологът.
„След боледуване сертификатът важи 6 месеца, а сертификатът след ваксина е една година, но се препоръча и трета доза“, припомни тя.
„От край време е известно, че коронавирусните инфекции повтарят. Сертификат след първа доза от вирусологична гледна точка не е много добре издържано, но от прагматична все пак е нещо“, смята доц. Любомира Гломб.
„Локдауните не са лошо нещо, но вече има и по-модерни начини за справяне с кризата. Това е мярка от средновековието, още когато са въведени карантинни мерки“, коментира тя.
Според нея модерната мярка е ваксинирането. „Ваксините са създадени, вече мина година и половина, тяхното приложение сред населението е широко, милиарди са ваксинирани срещу COVID-19, нито една ваксина не е подлагана на такива дълбоки проучвания какво се случва след прилагането й“, каза доц. Гломб.
Според нея, където няма ваксинационно покритие, изходът е ограничаване на събирания и на излизане.
Моля, подкрепете ни.