Доц. Мартин Иванов: Моделите на поведение, изградени чрез промиване на мозъци през социализма все още съществуват
Всички знаем за лагерите, за убийствата, за Народния съд. Но тези хора са принудени да живеят 45 години - те, и децата им, и внуците им. Те са имали проблем да живеят нормално, з а учат в университет, да си намерят работа, да имат кариера, да не говорим за пътувания в чужбина.
Това коментира пред бТВ доц. Мартин Иванов, историк.
В тази яма попадат най-различни хора - и индустриалци, и банкери, и учени, и обикновени хора. Някои хора пък просто не са имали късмет. Тази яма е била и начин за разчистване на сметки между хората. Има и любовни истории, коментира той.
Аз се опитах да направя някакво изследване на това за две години за какъв брой хора става въпрос, които са били угнетени по този начин, и стигнах до рамките на половин милион от 6-7 млн. души население. Те са били подложени на една безпардонна разправа на една агресивна власт. Все още виждаме някакво подобно структуриране и упражняване на властта, коментира той.
Безсперно тези 45 години изострят, засилват и формират някакви модели на поведение, които и до днес съществуват. 35 години вече минаха от това време, а все още не намираме сили и смелост да поразровим този период. Там клоаката е ужасна, има покъртителни неща, коментира той.
Сблъсках се с историята на едно софийско семейство, което някак се разминава с най-тежката съдба, но в техния дом са вкарани множество наематели, които плащат на държавата, а не на тях. Със семейството се водят непрестанни войни - не им се разрешава да ползват собствената си кухня, собствената си баня и когато най-сетне тези наематели, които са били офицери от ДС, милиционери, висши партийни функционери. Когато те се изнасят от този апартамент, съпругът на жената измива с гореща вода подовете на стаите, за да може ритуално да пречисти къщата, разказа той.
Моля, подкрепете ни.