Доц. Околийски за СЗО без САЩ: Вече се е случвало организацията да загуби финансиране
„Световната здравна структура обединява шест регионални офиса по света и се опитва чрез една много интензивна комуникация със страните членки да осигурява добро обществено здраве. Във всяка една страна членка това е сложен механизъм, който работи с взимане на решение, в което са въвлечени всички страни членки чрез с различни комитети, чрез Световната здравна асамблея, която се случва през май в Женева. Всъщност идеята на СЗО, заради която е създадена през 1948 година, и САЩ са с учредител на СЗО, е да гарантира здравната сигурност по света“, каза той.
Околийски обясни, че САЩ са платили около 600 милиона допълнителни средства, които имат право да насочат там, където искат.
„Това винаги е първи приоритет на страната донор. Тези средства са вложени в научен труд, изследвания, събиране на данни. Науката се прави в Женева. Екипите, които работят в Африка, Азия и в такива критични точки, където могат да възникнат нови патогени като ебола или COVID-19 и така нататък, с често с участието на американски учени. Щатите доброволно са дарявали пари и около 18% от бюджета на тези 8 е формиран именно от САЩ“, заяви той.
„Има здравна реформа която се изготвя от години, в която САЩ участват активно - те ако излязат, няма да могат да бъдат част от нея, да взимат решения", обясни още той.
„Съветите и насоките как да изградиш системата си за зравно осигуряване няма от къде другаде да ги вземеш - Тръмп казва, че ще работи с други алтернативни организации, аз поне не знам за такива по света", посочи още Околийски.
„САЩ могат да направят най-доброто възможно, свидетел съм на изследвания в Харвард например, но живеем в глобален свят, една страна не може ефективно да контролира границите си и патогените, които пътуват с хората, могат да бъдат по-умело адресирани с международно сътрудничество посредством международни здравни правила", допълни той.
Спрямо критиките на Тръмп за борбата с COVID-19 Околийски посочи, че „никога не е имало колебания по отношение на главните мерки от СЗО - ваксините, дистанцията, маските", но „някои страни обаче станаха жертви на дезинформация, СЗО създаде концепция за информиране, за да може хората да са доверчиви към полезните послания, но всяка страна се справи различно".
Относно последиците за СЗО без САЩ доцентът уточни, че „вече се е случвало организацията да загуби финансиране", като има план Б, в който ограничава разходите в някои точки.
Моля, подкрепете ни.