Две находища на строителни материали получиха от “Трейс” с решение на МС
Разковничето е в “Пътстройинженеринг" АД, които на практика спират да съществуват. Техен правоприемник става именно “Трейс”. Информацията е напълно публична, а според интервюта на председателя на Надзорния съвет на “Трейс Груп Холд” инж. Николай Михайлов пред в. “Строител” “Пътстройинженеринг“ - Стара Загора” е “основата”, а неин продължител е именно “Трейс Груп”, която е създадена през 2007 г.
Находището “Тополовград”
Това е едно от находищата на строителни материали, които “Трейс” получава като концесия след днешното решение на Министерския съвет. Историята с находище “Тополовград” ни връща до 4 май 2001 г., когато е сключен договор за добив на строителни материали - мрамори, мраморизирани варовици и доломити за срок от 35 години.
През 2021 г. договорът е продължен с правоприемника на концесионера - “Трейс БГ“ ЕАД, който през 2022 г. е преобразуван в еднолично дружество с ограничена отговорност - “Трейс БГ“ ЕООД.
Находището “Змеево”
По едноличен начин “Трейс БГ” стават и концесионер на находището “Змеево”. Договорът с “Пътстройинженеринг” АД е сключен на същата дата, а през 2021 г. е продължен.
Това обаче не е незаконно. Разпоредбата на чл. 67, ал. 4 от Закона за подземните богатства позволява договорът да бъде продължен с правоприемник на концесионера, когато последният е прекратил дейността си.
Министерският съвет решава още да уреди отношенията, свързани с предоставянето на банкови гаранции за всяка година от срока и на двете концесии.
До момента исканата банкова гаранция покриваше 10% от паричните задължения на концесионера. След измененията тя ще се отнася 100% за всички (не само за паричните) задължения, свързани с изпълнението на концесионния договор. След въвеждането на по-широк обхват на банковата гаранция, вноските за рекултивация също ще бъдат финансово обезпечени с нея.
Трейс e фирма, чието име е било замесвано в скандали около изпълнението на строителни обекти. Компанията е считана от някои за близка до ГЕРБ, бе замесена и в сагата с пренареждането на жълтите павета в пред сградата на Народното събрание.
В сюжета с жълтите павета се намеси Европейската прокуратура, която се усъмни в корупция в размер на поне 3 милиона евро.
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.