Експерт: Дете, което е обект на насилие, би могло в бъдеще да стане насилник. Трябва да подкрепим децата още от малки
Това мнение изрази пред БНР Белла Дамянова - координатор "Политики за децата" в Националната мрежа за децата, преди днешната конференция "Заедно срещу насилието над деца".
"Надежда винаги има. Ние се опитваме да подкрепяме системата, която да създаде пространство и разбиране за това, че би могло да има подкрепа и адекватна превенция, така че статистиката да не бъде толкова стряскаща".
НМД всяка година поставя въпроса дали има критичност в българското общество спрямо насилието, отбеляза Дамянова. Според нея това е отговорност на всеки един от нас като гражданин. Всеки трябва да е достатъчно сензитивен спрямо тази тема, категорична бе тя и подчерта, че насилието не е само физическо. Тя изтъкна също, че битува разбирането, че насилието е проблем на семейството и не трябва да се меси външен човек. Институциите обаче няма как да се самосезират без подадена информация, напомни Дамянова.
Тя цитира данни на Националния център за безопасен интернет за онлайн насилието, според които сигналите са над 46 хил., което е двойно повече от 2022 г. По думите й 95% от тях са за онлайн сексуална експлоатация.
От години алармираме за задълбочаващия се регрес в системата за закрила, изтъкна Дамянова. Тя алармира, че хората, които се занимават с темата, са много ниско платени.
Експертът постави ударение и върху психичното здраве. Данните за 2023 г. демонстрират, че на територията на цялата държава има 2 детски психиатрии, 3 детско-юношески пространства за психично здраве и 22-ма психиатъра. Въпросът е как още от рано дали едно дете може да бъде подкрепено, посочи Дамянова.
Моля, подкрепете ни.