Реклама / Ads
13| 6022 |15.07.2014 НОВИНИ

Експерти: БНБ избърза с присъдите за КТБ

.
Българската народна банка е избързала с оценките и присъдите за Корпоративна търговска банка, дошли в срок, който не е достатъчен, за да се измери капиталовата дупка в поставената под надзор финансова институция. Такова мнение споделиха в „Здравей, България” финансистът Владимир Каролев и бившият посланик на България в Москва Илиян Василев.
 

Прокуратурата има много по-голяма роля от БНБ по казуса с КТБ, защото е упражнила осезаем натиск върху управителното тяло на централната банка и тяхната позиция от обективен модератор в ситуацията се е изменила в страна по делото с обявяването на резултатите от одита, смята Илиян Василев.  

„Институциите, които трябва да решават проблема, стават част от него. И прокуратурата, и БНБ загубиха височина”, коментира бившият дипломатически представител. „Централната банка работи с най-важния капитал – доверието, че справедливо отсъжда и регулира този сектор. Не виждам как те ще си върнат това доверие в обозрима перспектива”.

 Парите във Фонда за гарантиране на депозитите не са на данъкоплатците, а на банките, уточни Владимир Каролев: „Аз съм абсолютно против сметката да бъде платена от данъкоплатците”.

 Каролев не вижда причина КТБ да бъде отворена на 21 юли, а смята, че трябва да бъде продължен мандатът на одиторите, за да се оцени капиталовата дупка.

 Илиян Василев обвини централната банка в непрофесионално поведение. Още преди доклада на одиторите нейните представители започнали да дават присъди, боравейки с понятия с определено съдържание – „неплатежоспособност”, „несъстоятелност”. По думите на Василев в БНБ са „несвободни”. Той припомни, че целият процес е точно разписан в законите, в него БНБ няма роля, а такава има съдът.

 „Не съм изобщо убеден, че има нужда някой да спасява банката”, каза също Василев.

 „Когато една банка изпадне в тежко положение, задължение на акционерите е да попълнят капиталовата дупка”, отбеляза Владимир Каролев. „С помощта на одиторите, БНБ трябва да оцени каква е капиталовата дупка и да каже - за да продължи банката да действа, трябва да има допълнителен капитал. И вече ако не се запълни тази дупка, БНБ ще има основание да се намеси, за да спаси парите на вложителите”.  

 Каролев смята, че централната банка е избързала. „Не мога да твърдя, че има зависимост, но може да има уплаха. Не мисля, че трябва да даваме крайни оценки”.
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 2| 5800 |02.07.2014 Експерти: В атаката срещу ПИБ има и вътрешен човек . 3| 5611 |07.03.2014 Дават "последна дума" на имамите в Пазарджик преди присъдите . 31| 6154 |09.12.2013 Експерти: Ситуацията в България не се е влошила, винаги си е била такава . 22| 6342 |25.11.2013 Експерти: Ранно пенсиониране = ниски пенсии

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads