Реклама / Ads
5| 3944 |24.01.2021 НОВИНИ

Експерти за проекта ”Белене”: Напред или назад! Отново... или спрян!

.
На площадката на АЕЦ ”Белене” Източник: БГНЕС
”Отново имаме изненадващи решения и случайни изказвания, неясноти какво всъщност се прави и в преследване на какви стратегии и разчети”. Така анализаторът Руслан Стефанов коментира решението на правителството платеното оборудване на стойност 1,3 милиарда лева за АЕЦ ”Белене” да може да се ползва за седми реактор на АЕЦ ”Козлодуй”.
 

Според него това е продължение на дълъг период на стратегически неясноти и "корупционни проекти с много сериозно фискално отражение върху българските данъкоплатци и българската енергетика":

 

"Свикнахме с решения, които се базират на предходни, които не са по-добри. 2008-а г. беше започнат проектът "Белене" с една заблуждаваща перспектива за развитие на българската енергетика и бяха пуснати за разходване над 4 млрд. лева национален ресурс. При първото правителство на Бойко Борисов се заговори за гьол и огромна корупция, която не беше разследвана. След това беше решено отново да се продължи строителството на тази АЕЦ. Това няма как да отмени корупционното начало и това, че тези реактори не се нужни на българската енергетика сега или в следващите 10-20 години. Изненадващо при правителството на Орешарски, пак с решение на енергийния министър, отново неясно защо, след едно посещение в САЩ обяви, че ще строим още два, а след това се притесни, че два ще бъдат много и остана само един в "Козлодуй". ... Поредица от десетилетия наред решения, които са отчайващи от гледна точка на стратегическата яснота на енергетиката".

 

Според Стефанов България няма да има нужда от допълнителни мощности, докато не излязат от експлоатация 5-и и 6-и реактори на АЕЦ "Козлодуй", което по думите му е заложено в енергийната стратегия, че "може да се случи някъде към 2050-а година, но там е обявено, че правителството ще се стреми да увеличи живота на реакторите дори след 2050-а.

 

Председателят на енергийната комисия на Народното събрание Валентин Николов заяви, че България има нужда от нова ядрена мощност.

 

Той разказа, че проектът "Белене" е бил наследен, но ГЕРБ го е спрял, защото са очаквали да спечелят арбитражното дело, но след като то е било загубено, е трябвало да бъдат платени двата реактора:

 

"Ако бъдат отписани тези два реактора от активите на Националната електрическа компания, никой не знае какъв хаос и ужас ще настъпи в енергетиката ни", каза той.

 

"През 2012-2013 година Народното събрание е дало на правителството задача да проучи за 7-и блок в АЕЦ "Козлодуй" и това не е отменено. То обаче отмени свое решение за спирането на проекта "Белене". В момента правителството има избор да развие един от двата проекта", обясни Николов.

 

Той подчерта, че в момента 5 участници проучват документацията за АЕЦ "Белене", за да могат да дадат оферти за реализиране на проекта.

 

Продължава процедурата за "Белене", категоричен беше Валентин Николов и добави, че такъв вариант има бъдеще.

 

Той изказа лично мнение, че 7-и блок на "Козлодуй" е по-добрият избор, но подчерта, че като бивш директор на тази АЕЦ не е обективен и има сантимент. Според него най-вероятно следващият парламент ще вземе решението дали да се строи АЕЦ "Белене", или да се изгражда 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй".

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 10| 4594 |05.01.2021 Радев към експерти: Не Ви каня за алтернативно мнение, а за всеобхватна информация . 47| 12704 |29.12.2020 Експерти от СЗО шокиращо: COVID-19 не е голямата пандемия . 33| 16161 |02.12.2020 Прокуратурата с поредна репресия срещу опозиционен журналист, праща Стоян Тончев на психиатрична експертиза . 4| 4336 |25.11.2020 Депутатите разглеждат проекта за нова Конституция, от БСП го определиха като ”кьорфишек”

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads