Експерти прогнозират: Плащаме до 20% ДДС на държавата при продажба на имот
Текстовете на Министерството на финансите са внесени в парламента.
В момента по ДДС се регистрират строителните фирми. С новите текстове се предлага данък добавена стойност да дължат и хора, които продават апартамент еднократно, в нова сграда до 5 години от разрешението за ползване, посочва bTV.
Според брокери подобна мярка би вдигнала цените - не само на новите жилища, но и на по-старите сгради.
„Нима очаквате, че едни хора ще си повишат цените с 20%, а строителите и собствениците на панели или тип ЕПК-та ще останат и ще гледат как едните продават скъпо, а другите евтино? Пазарът си има баланс и правила. За мен първо няма да бъде приета тази мярка, защото е безумна“, коментира Иван Димитров, управител в агенция за недвижими имоти.
Други експерти прогнозират, че ще се стигне до хаос в ипотечното кредитиране и невъзможност за младите семейства да се сдобият със собствено жилище.
„В момента войната в цялото цивилизовано човечество в евроатлантика е за младо, трудоспособно население – то потребява и работи. В Сърбия тия сделки са освободени от ДДС, в Полша - държвата гарантира ипотечните кредити на младите семейства. Тук е точно обратното – правим жилищата за хората по-скъпи и и ги караме да напуснат страната“, посочва инж. Георги Шопов, собственик на предприемаческа компания.
Сред мотивите на финансовото министерство за допълнителното облагавне е пресичане на измамите с ДДС през физически лица.
Към този момент няма яснота кога парламентът ще разгледа законопроекта.
Моля, подкрепете ни.