Реклама / Ads
9| 4699 |06.03.2020 НОВИНИ

Eлена Йончева: Европа не може да бъде вземана за заложник

.
Eвродепутатът от Групата на Социалистите и Демократите в Европейския парламент Елена Йончева изрази силна позиция по повод бежанската криза на ЕС с Турция пред евродепутатите. Йончева заяви, че само единни европейски действия и решителна демонстрация на общите ни действия могат да спрат бъдещи подобни действия от страна на президента Ердоган.
 

С целенасоченото предизвикване на бежанската криза по външните граници на ЕС президентът Ердоган показа, че не само не желае да спазва споразумението с ЕС, но и умишлено използва тези поставени в уязвимо положение и напълно подвластни на неговите планове бягащи от войните хора. Подобно шантажиране на ЕС е недопустимо. Опитите да се делят членовете на ЕС на добри и лоши, на негови приятели и негови врагове има за цел резделянето на страните и постигане по-лесно на целите на шантажа. ЕС трябва решително да се противопостави на подобни похвати и да излиза винаги с единна и ясна позиция, както и да демонстрира работещи финансови, дипломатически механизми и действия на терена за неутрализиране на подобни кризи, каза още тя.


В рамките на активната външнополитическа дейност като член на Комитета по външни работи на Европейския парламент (AFET) евродепутатът Елена Йончева имаше възможност миналата седмица лично да посети Турция. Делегацията от осем членове на AFET осъществи поредица от срещи в градовете Анкара и Мардин. Евродепутат Йончева в рамките на посещението си се срещна с министъра на външните работи Мевлют Чавушоглу, заместник-министъра на външните работи и директора по въпросите на ЕС посланик Фарук Каймакчи, министърът на вътрешните работи Сюлейман Сойлу, председателя на Републиканската народна партия Кемал Кылачдароглу, както и с Комитета по външни работи и Председатели на Комитетите за хармонизация и права на човека на ЕС и на Съвместния парламентарен комитет ЕС-Турция. Бяха проведени работни срещи и губернатора на Мардин, Мустафа Яман и различни представители на гражданското общество, включително журналисти, адвокати по правата на човека и религиозни лидери. В Мардин членовете на Европейския парламент посетиха финансиран от ЕС здравен проект за сирийските бежанци и Сирийския православен манастир Дейрулзаферан.
Елена Йончева посети и финансиран от ЕС здравен център за мигранти в Мардин, един от 178 в Турция, финансиран чрез безвъзмездна помощ в размер на 300 милиона евро на турското Министерство на здравеопазването в рамките на Споразумението за бежанците между ЕС и Турция.


Основната цел на посещението беше да се преценят перспективите за отношенията между ЕС и Турция и да се оцени ситуацията на място, включително по отношение на последните събития в областта на въпросите за бежанците, върховенството на закона, свободата на изразяване и медиите и правата на човека. Делегацията обсъди също регионалните въпроси и външната политика на Турция, положението на сирийските бежанци в Турция и кюрдския въпрос. Посещението се проведе в контекста на предстоящия годишен доклад на AFET за Турция в рамките на процеса на присъединяване.


Припомняме, че Йончева наскоро беше избрана и за един от седемте евродепутати, отговарящи пряко за реформата на европейската система на убежището. В края на м. февруари 2019 г. депутатите от Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) я избраха за докладчик на Регламента за създаване на Европейска агенция за убежище. По повод на този избор Йончева коментира: „Това е голяма чест и отговорност за мен. Конкретно моята задача е да работя по изграждането на новата европейска агенция за убежище – като Фронтекс и Европол, но в областта на миграцията и убежището. Службата и в момента съществува и е базирана в Малта, но се цели засилване на ролята и дейността й, така че да може отделните държави, а и ЕС като цяло, да предвиждат кризите, да не се изненадват от евентуален натиск и да могат да действат по-ефективно. Новата агенция ще има и мониторингова роля, така че да се гарантира, че отделните държави-членки предприемат необходимите действия и че няма слаби звена в ЕС. Това е много важно, за да се гарантира, че няма да има следваща миграционна вълна, която да доведе до хаос.“


.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 21| 7635 |03.03.2020 Атанас Семов: Само три държави в Европа са по-стари от нас – Гърция, Италия и Франция . 18| 9774 |02.03.2020 Журналистът Стефан Солаков: Реално Ердоган обяви война на Европа . 6| 5058 |29.02.2020 Владимир Чуков: Мигрантският натиск от Турция е класически към НАТО и Европа . 1| 4626 |29.02.2020 Стотици мигранти чакат да влязат в Европа на гранцата с Гърция

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads