Енергиен експерт скочи на бизнеса: Държавните помощи за тока са незаконни в Евросъюза
Тази програма завърши в средата на миналата година, но оттогава вече са изплатени близо половин милиард лева, само от средата на 2004 година. За декември месец се очаква да се отпуснат още 180 милиона лева, а бизнесът настоява за същата помощ и през тази 2025 година, допълни Владимиров пред BTV.
Той подчерта, че тези средства идват от фонда за сигурност на електролитната система и според европейското законодателство парите, които се събират в този фонд, от продажбата например на квоти въглеродни мисии, трябва да служат за намаляване на енергийната бедност, за подобряване на енергийната ефективност и за подобряване на социалната среда. Те обаче според Владимиров се използват, за да се наливат в едрия капитал и в енергийно интензивния капитал.
До 31 декември 2024 г. имаше таван от 180 лв. на мегаватчас, над който държавата покриваше разходите на бизнеса за електричество. Той обаче отпадна, а сега искането е за компенсации със същия таван.
Владимиров смята, че бизнесмените нямат основание да плашат с протести, ако не получат компенсациите си заради скъпия ток. Причината според него е, че през последните три години родният бизнес е получил 6 милиарда лева от държавата.
Владимиров отбеляза, че тези пари са им дадени, за да се намали инфлацията и да се успокои ръста на цените, но нищо такова не сме видели. Мартин разкри още, че това са средства, които се раздават директно на бизнеса без никакъв ангажимент.
По някакъв начин или да върнат парите или да вложат допълнителни средства, защото всъщност бизнесът реализира гигантски печалби през последните две години. Тези печалби могат да се насочат например за подобряване на енергийната ефективност, подобряването на условията на труда, модернизация и превключване на по-висока предавка, заяви Владимиров.
Работодатели и синдикати настояват държавата да компенсира бизнеса заради високите цени на тока: В противен случай излизат на масови протести, ще блокираме пътища и магистрали
Моля, подкрепете ни.