Епидемия от рак сред британската военна авиация, служителите обвиняват военното министерство

Най-малко 180 настоящи и бивши членове на екипажа на въоръжените сили, болни от рак, съдят Министерството на отбраната за обезщетение. Според исканията им, диагнозата е в следствие на излагане на токсични изпарения в хеликоптери.
Група, представляваща ветераните, призова Министерството на отбраната да предприеме бързи действия за защита на действащите служители, както и да повиши осведомеността сред бившите военнослужещи.
От министерството заявиха, че емисиите от отработените газове от двигателите не представляват риск за здравето, но провеждат мониторинг, за да докажат това твърдение.
През февруари Министерството на отбраната потвърди, че се опитва да определи броя на хората, служили като екипажи на самолети, на които е поставена диагноза рак, и тества отработените газове на своите роторнокрили самолети.
Адвокатската кантора „Хю Джеймс“ заяви пред Би Би Си, че води искове, свързани с четири военни самолета – „Сий Кинг“, „Уестланд Уесекс“, „Пума“ и CH-47 „Чинук“. 180 настоящи и бивши членове на екипажа са се обърнали към кантората. Заболяванията, които са развили някои от членовете на екипажа, управлявали хеликоптерите, включват рак на белия дроб, рак на гърлото, рак на тестисите и някои редки форми на рак на кръвта.
Сержантът от Кралските военновъздушни сили Зак Стъбингс почина на 47-годишна възраст през януари. Той е един от най-малко шестимата души, получили извънсъдебно споразумение от Министерството на отбраната.
Зак Стъбингс е бил на 33 години, когато е диагностициран с множествен миелом, нелечима форма на рак на кръвта, която засяга главно хора над 65-годишна възраст. Вдовицата му, Анна-Луиз е загубила първия си съпруг и сина им в катастрофа, причинена от невнимателен шофьор преди 9 години. Тя създава благотворителната организация за даряване на органи “Believe, където се запознава и със Зак. Той се обърнал към организацията, след като претърпял трансплантация на стволови клетки.
„Зак знаеше, че времето му е ограничено и беше решен да разбере причината за рака си и да разпространи информацията. По-късно той откри, че други служители на военни самолети също са с тежка диагноза. Зак никога не е бил огорчен, изобщо не е бил отмъстителен, беше най-добрият човек и обожаваше годините си на служба“, каза Анна-Луиз.
Случаят на Зак е уреден извънсъдебно, без Министерството на отбраната да признае отговорност.
„Това споразумение за Зак му даде възможност да получи някакво възмездие, но по-важното е, че може да е крачка към промяна“, казва Анна-Луиз.
Сега тя е фокусирана върху продължаването на работата на Зак за насърчаване на Министерството на отбраната да стартира програма за скрининг на рак и да повиши осведомеността по проблема сред екипажите и ветераните.
Моля, подкрепете ни.





