Реклама / Ads
6| 3613 |17.11.2021 НОВИНИ

ЕСПЧ забрани на учителите да обиждат учениците си

.
Източник: БГНЕС
Европейският съд по правата на човека в Страсбург постанови, че обиждането на ученици от страна на учители е недопустимо дори в случаите на закъснение за училище или други дисциплинарни нарушения.
 

Съдът се позовава на делото на ученик в хърватска държавна гимназия, който е бил три пъти словесно малтретиран от учител по математика. Първия път ученикът и неговите съученици са обиждани за това, че са закъснели за училище, втория път - за това, че са съобщили за обидите на директора на училището, а третия път - няколко дни по-късно. Ученикът е получил психологическа помощ, като психологът на училището е установил, че детето страда от остро тревожно разстройство. Хърватската прокуратура обаче отказала да повдигне обвинение срещу учителя, който е упражнил насилие. Националните съдилища са потвърдили решението, след което бащата на ученика е подал жалба до ЕСПЧ.

 

"Съдът стигна до заключението, че всякакви прояви на насилие или малтретиране от страна на учители и други служители в учебните заведения не са съвместими с правото на децата на образование и със зачитането на личния им живот. Въпреки че първите обиди на учителя към жалбоподателя са били насочени към наказване на него и съучениците му, двата последващи случая не могат да се разглеждат като друго освен безпричинно словесно насилие над жалбоподателя. В този случай съдът счита, че поведението на учителя не може да бъде оправдано. Отбелязвайки, че словесната обида не е била много интензивна и не е прераснала в по-нататъшен по-систематичен тормоз, Съдът подчертава, че с оглед на доверието, авторитета и влиянието на учителите, както и на тяхната социална отговорност, не може да има място за толерантност към каквото и да е нападение от страна на учителя към ученика", казва ЕСПЧ.

 

Съдиите от Съда в Страсбург установяват, че поведението на учителя, което е било обидно, е нарушило член 8 от Европейската конвенция, който гарантира правото на личен живот.

 

Съдът в Страсбург обаче не може да реши дали отказът на хърватските власти да започнат наказателно производство срещу учителя е бил законосъобразен или е трябвало да се приложат други правни инструменти за неговото наказание.

 

"Ето защо ЕСПЧ пристъпи към разглеждане на това как твърденията на жалбоподателя са били разгледани в рамките на наличните административни и професионални процедури. Съдът намира и двете процедури за неефективни, тъй като не са довели до решителни действия за отстраняване на недостатъците в подхода на учителя. Освен това видът на поведението, което се приписва на учителя, и последиците от него за жалбоподателя, са изисквали по-задълбочено проучване, за да се разберат и поправят неговото въздействие и последици", подчертава Съдът в решението си, предава БГНЕС.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 6| 3825 |13.11.2021 Властите в Окланд забраниха да се проведат избори заради пандемията . 6| 3280 |24.10.2021 Николай Денков: 36% от учителите са ваксинирани, а около 20% вече са преболедували . 11| 4475 |23.10.2021 86% от учителите са против зеления сертификат, 35% са готови да напуснат . 24| 4265 |21.10.2021 Скоро задължителен зелен сертификат и за учителите, и за държавните служители?

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads