Етнолог: Уроците на традицията показват, че в такива ситуации хората се справят заедно
Това обясни пред БНР доц. Петя Банкова – етнолог от Института за етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН.
Епидемии сме преживявали и по-рано по нашите територии, отбеляза доц Банкова. В такива моменти хигиената е сред най-важните фактори, които трябва да се спазват. Тя е на първо място. Втората мярка е един сложен за изпълнение обичай – заорване, който се извършва в изолация, не се разрешава влизане или излизане от селото. Обичай, описан от Димитър Маринов в края на ХIX век.
„Успоредно с рационалните мерки, които се вземат, добре е да знаем, че имаме памет, имаме духа и силата да се справяме с такива болести.“, каза още експертът.
Доц. Петя Банкова подчерта, че е настанало време за промяна. Нужно е повече диалог, разговор, споделяне - това ще спаси и нашата психика в кризата, която преживяваме. "Най-вече - човечността.", подчерта тя.
Експертът разказа за опита и практиката, които се прилагат в днешния труден момент във Великобритания.
„Промяната е движение, промяната е прогрес. Преодолявайки изпитанията, човек се развива, продължава напред.“
Специалистът от Института за етнология и фолклористика припомни и някои от пролетните обичаи и вярвания, свързани с българската традиция.
„Всяка година пролетта се възприема като време на преход. В такива времена хората трябва да намерят повече опорни точки, отколкото са свикнали да имат в своя делник или празник.
За православните християни това е време на пости, на въздържание не само на храна. За жените пролетта и свързана и с почистването на дома. Тази традиция за българската къща е важи особено подробно, свързва се с прогонване на злите сили.
В тези дейност са обхванати всички членове на семейството. Подготвяме се за лятото...“
Моля, подкрепете ни.