Реклама / Ads
3| 4529 |16.05.2019 НОВИНИ

Евродоклад: България e подценила риска от измами с фондове на ЕС

.
Сградата на Европейската сметна палата в Брюксел Източник: europe.bg
Някои управляващи органи в България са класифицирали неправилно специфични рискове от измама с еврофондовете като ниски и следователно не са приложили към тях допълнителни процедури за контрол, сочи доклад на Европейската сметна палата.
 

Одиторите са посетили 7 страни-членки, за да преценят по-добре как правителствата им се справят с борбата с измамите с еврофондовете - България, Франция, Унгария, Гърция, Латвия, Румъния и Испания, съобщава БНР.

 

Въпреки че има напредък през последните години, държавите членки на ЕС все още не се справят добре с измамите при разходването на средства по политиката на сближаване. Това показва най-новият доклад на Европейската сметна палата. Самите проверени страни, сред които е и България, смятат, че прилаганите от тях мерки за борба с измамите с евросредства са достатъчно добри. Според европейските одитори обаче тези заключения са "твърде оптимистични".

 

В доклада се казва, че службите, които контролират изразходването на евросредствата у нас, не са оценявали добре рисковете от измама, в някои случаи са ги определяли като ниски и въобще не са започвали проверка.

 

Прокуратурата пък е отхвърлила или прекратила 60 процента от проверените случаи. От няколко години Европейската комисия стартира проект за прилагане на така наречените пактове за почтеност - споразумение, което органът, отговарящ за възлагането на дадена обществена поръчка, сключва с икономическите оператори, подаващи оферти за договора. Те се задължават да се въздържат от корупционни практики и гарантират прозрачност. Според доклада на сметната палата тези пактове отчитат положителни резултати в някои държави, но България не се споменава сред тях.

 

Без да цитират конкретни случаи, те посочват, че са открили над 4 хиляди потенциални нередности, свързани с измами във връзка с използването на еврофондовете в страните-членки на ЕС между 2013-2017 г. Те отбелязват, че тези потенциални нарушения възлизат на около 1,5 млрд. евро, като 72% от тях засягат кохезионната политика, в т.ч. европейския фонд за регионално развитие, кохезионния фонд и европейския социален фонд. 

 

Според одиторите за програмния период 2014-2020 година управляващите в страните-членки не са направили навсякъде достатъчно пълен анализ на риска от измами със средствата от кохезионния фонд, а като цяло държавите нямат специфична политика за борба с измамите.

 

В доклада се подчертава също така липсата на значим прогрес по отношение на активността на разкриването на измамите, както и че не се наблюдава и оценява достатъчно влиянието на мерките по превенция и разкриване.

 

„Мерките за корекция, в случай че се прилагат, имат ограничен сдържащ ефект. Съмненията не се докладват системно на съответния орган и координацията между органите за борба с измамите не е достатъчна“, подчертават още европейските одитори.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 5| 5886 |15.05.2019 Журналист: Мафията в България, като змия, която умира, хапе жестоко . 0| 3866 |15.05.2019 Дъжд и гръмотевици в половин България . 1| 4142 |14.05.2019 Евростат: Близо половината от младите хора в България живеят с родителите си . 0| 3945 |14.05.2019 Порои и гръмотевични бури в Западна България

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads