Еврокомисар: Ако все така игнорираме климатичните промени, части от Европа ще станат необитаеми
Той изрази мнение, че действията на ЕК в тази връзка с насочването на средства за природосъобразна икономика са част от решението. Този преход няма да бъде евтин, но по-скъпо би било да не се направи нищо, посочи еврокомисарят.
Ленарчич увери, че в последно време механизмът на ЕС за гражданска защита се задейства около 100 пъти годишно, като заявки могат да подават всички страни по света. От думите му стана ясно, че от началото на войната в Украйна механизмът е бил задвижен 120 пъти, като Киев е получил 90 хиляди тона помощи.
"Трябва да очакваме повече наводнения, по-честа суша, по дълги и тежки жеги, повече горски пожари. Ще има проблеми с недостига на вода. Вече са настъпили необратими промени, затова трябва да се приспособим по-добре, за да ограничим въздействието от измененията в околната среда, отбеляза той. По неговите думи трябва да се използват научни данни при определянето на целите и подходите за противодействие на измененията в природата. Трябва търпеливо да обясняваме на гражданите какво се случва и какво трябва да се направи", алармира еврокомисарят.
Той информира, че ЕК е инициирала проучване за съответните действия в случай на ядрен инцидент, свързан с войната в Украйна. Има нужда от допълнителна подготовка, обясни той, без да дава допълнителна информация. Ленарчич каза още, че Украйна вече е получила от ЕС няколко милиона йодни таблетки.
Моля, подкрепете ни.