Европейската комисия дава на България 600 хил. теста
Това обяви началникът на националния оперативен щаб Венцислав Мутафчийски на брифинг с участието на вицепремиера Томислав Дончев, министъра на вътрешните работи Младен Маринов и премиера Бойко Борисов, който се провежда в Министерския съвет.
"Има три основни начина за установяване на болните от коронавирус. Според СЗО и SDS Atlanta единственият достоверен начин за установяването на коронавирус заразен е с real time PSR, който е бавен, изисква апаратура и много добре обучен персонал, но въпреки това няма друг метод, който да е доказал повече своята надеждност", заяви Мутафчийски.
Той разясни, че тестът при пълен капацитет на работещите лаборатории в България могат да се правят 1000 - 1200 случая дневно, което е около 30 хил. теста месечно. "Изразено като цени, това е около 930 хил. лв. на месец. В поръчката, която е извършена в Европейската комисия, за България са отделени 600 хил. такива теста", каза Мурафчийски
Вторият начин за идентифициране на заразен в с коронавирус е чрез имунохроматографски метод на базата на антиген, който е върху повърхността на вируса. "Пробата се взима по абсолютно същия начин като при Real Time PCR, но идентифицирането става бързо за около 5 минути с портативен апарат. Разработват се и тестове, които са директно за гледане, както е тестът за бременност. Тези тестове, поради лесното им изпълнение, ще дадат възможност да се популяризират масово, защото не изискват кой знае какъв обучен персонал. Предвиждаме, че те могат да с е правят от 5 до 20 хил. дневно, което значи на месечна база, че трябва да се правят около 300 хил. теста, които са около 10 млн. лв. месечно", каза началникът на щаба.
В извънредното положение няма промяна в реда на издаване на скици, схеми и удостоверителни документи от Агенцията по геодезия, картография и кадастър, съобщи Министерството на регионалното развитие и благоустройството. В периода на извънредното положение всички служби на агенцията по геодезия, картография и кадастър в страната работят и обслужват "на гише" както до сега, като са взети необходимите предпазни мерки за служителите и гражданите. Продължава обслужването на потребителите и чрез системата за електронно заявяване на услуги КАИС, която е достъпна през интернет страницата на АГКК.
България ще достави на Австрия защитни облекла, след като премиерите на двете държави са обсъдили доставката, съобщи правителствената пресслужба. В телефонния разговор със Себастиян Курц Бойко Борисов е подчертал, че България може да подпомогне Австрия след като бъдат задоволени всички нужди на здравните заведения в страната, за които фабриките в момента изпълняват поръчки.
Към момента три фирми в България ("МАК" АД, "Аполо" и "Аглика") са получили одобрението на лабораторията към Министерство на отбраната да произвеждат защитни облекла за многократна употреба. Фирмите вече са доставили повече от 2500 броя защитни облекла, а до дни се очакват поне още толкова за нуждите на болниците в страната. Капацитетът на производителите предвижда да се шият до 2000 броя на ден. Характеристиките на защитните облекла отговарят на всички изисквания на медицинските стандарти и могат да се използват минимум 50 пъти.
Моля, подкрепете ни.