Евросъюзът ще забрани напълно вноса на руски газ до края на 2027 г.
„Европейският съюз се стреми напълно да се откаже от вноса на руски енергийни ресурси... По-специално, той планира да спре да купува руски газ до края на 2027 г.“, каза Дан Йоргенсен.
Според него, следващия месец - през юни 2025 г. - Европейската комисия ще представи съответните законодателни предложения, разработени въз основа на пътната карта.
Държавите членки на ЕС ще бъдат инструктирани също да подготвят национални планове за постепенно спиране на вноса на руски газ, ядрена енергия и петрол до края на 2025 г.
„През 2024 г. ЕС все още е внесъл (от Русия) 52 милиарда кубически метра руски газ (32 милиарда кубически метра по тръбопроводи и 20 милиарда кубически метра втечнен природен газ (ВПГ), или около 19% от общия внос на газ в ЕС), както и 13 милиона тона суров петрол и над 2800 тона уран в обогатена или горивна форма“, се казва в документ, очертаващ пътната карта, изготвена от Европейската комисия, адресирана до Европейския парламент, Съвета на ЕС и други, с който „Европейска истина“ разполага.
„Десет държави членки са внасяли руски газ през 2024 г., три държави членки все още са внасяли руски петрол, а седем държави членки са внасяли обогатен уран или уранови услуги от Русия“, се казва в документа.
Що се отнася до руския газ, пътната карта предвижда, че няма да се сключват нови договори с руски доставчици на газ (по тръбопроводи и втечнен газ), а съществуващите спот договори ще бъдат прекратени до края на 2025 г. Това гарантира, че до края на тази година ЕС ще намали оставащите си доставки на руски газ с една трета. Цялостният внос на руски газ ще бъде спрян до края на 2027 г.
Относно руския петрол, който през 2024 г. вече представляваше около 3% от общия внос на Европейския съюз, се планират нови мерки за борба с руския скрит флот, който го транспортира незаконно.
Що се отнася до ядрения сектор, предложенията на Европейската комисия, които ще бъдат представени следващия месец, ще включват мерки за намаляване на руския внос на обогатен уран, както и ограничения върху нови договори за доставка на уран, обогатен уран и други ядрени материали с произход от Русия.
Предвижда се и инициативата „Европейска радиоизотопна долина“, предназначена да осигури доставките на медицински радиоизотопи за ЕС чрез увеличаване на вътрешното производство.
По-рано беше съобщено, че Европейската комисия преценява дали може законно да забрани на компании от ЕС да подписват нови договори за доставка на руски изкопаеми горива.
Европейската комисия финализира и предложението си за бъдещия 17-ти пакет от санкции срещу Русия и предложи разширяване на списъка със санкционирани лица и засилване на борбата срещу руския „флот в сянка“.
Предложението за пакет от санкции на ЕС би засилило контрола върху износа на стоки с двойна употреба и съвременни технологии, съобщиха източници пред Ройтерс.
Един от източниците добави, че Европейската комисия предлага санкции срещу повече от 50 физически и юридически лица, включително пет в Китай, както и 31 компании, които помагат на руските военни или участват в заобикалянето на санкциите.
Като част от борбата срещу „сянката на флота“ на Русия се предлага да се включат в черен списък над 100 плавателни съда, свързани с нея, отбелязва Ройтерс.
Моля, подкрепете ни.





