Реклама / Ads
8| 2171 |08.02.2025 НОВИНИ

"Файненшъл таймс": Емиграцията и ниската раждаемост заличават селата на България. Същото се случва и в Япония

.
Вълните от емигранти, заминаващи за работа в чужбина, и ниската раждаемост изпразват българските села. Социалната тъкан е застрашена, пише „Файненшъл таймс“ в репортаж
 

Началното училище в Яхиново, планинско село южно от столицата на България, е проектирано за около 300 ученици, когато е построено през 1967 г. В наши дни директорът на училището определя капацитета му на 150 ученици, а реалният брой на учениците е едва 70.







В една добре поддържана класна стая за първи клас с 24 места седят само седем деца, които пишат в тетрадките си засукани букви на кирилица, пише изданието, цитирано от БГНЕС.

 

„Опитваме се да гледаме на нещата от добрата им страна“, казва директорът Георги Станчев. „Имаме гаранции, че училището ще остане отворено. Неотдавна това беше под въпрос.“

 

Учителите и децата от Яхиново наистина са късметлии. Три училища в близост до тях бяха затворени през последните години, тъй като България страда от последиците от вълните на външна миграция, включително бързото изтичане на мозъци след комунистическия режим. Населението е намаляло с една четвърт от пика си през 80-те години на миналия век.

 

Коефициентът на раждаемост в България през последните десетилетия остава далеч от „възстановителното“ ниво от малко над две деца на жена, което е необходимо за поддържане на населението в дългосрочен план. Освен това украинските и други имигранти в България рядко остават достатъчно дълго, за да пуснат корени.

 

Населението на България днес е около 6,8 млн. души; през последните 10 години то непрекъснато намалява. В края на 80-те години на миналия век жителите на Яхиново надхвърлят 2400 души, но след падането на комунизма рязко намаляват и към средата на 2010 г. са малко над 1600 души, според националната статистика.

 

Според прогнозите на ООН при продължаващ спад населението на страната ще спадне под половината от пика през 1980 г. до около 2070 г.







Българите продължават да търсят по-благоденстващ живот в страни като Германия, Испания и Обединеното кралство, както и в Турция. Тяхната работна ръка в чужбина е увеличила броя на работниците в тези страни, компенсирайки намаляващия брой на хората в трудоспособна възраст в резултат на десетилетията на ниска раждаемост в много от държавите дестинации.

 

Местата, които младите мигранти в трудоспособна възраст оставят след себе си - особено малките населени места като Яхиново - се борят да предотвратят окончателното им изчезване. Ситуацията не е по-различна от тази в някои селски райони на Япония, където селата са опустели в резултат на миграцията към градовете и общия спад на населението.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 3| 2216 |08.02.2025 Инфекционист: Не е редно да се сваля температура до 38 градуса, тя е част от реактивността на имунитета . 0| 2193 |08.02.2025 Хамас освободи трима израелски заложници. Един от тях - не знае, че съпругата му и двете му дъщери са били застреляни зверски . 2| 2283 |08.02.2025 Мистериозни дупки в Морската градина във Варна. Под тях - военно съоръжение от Балканската война . 7| 2213 |08.02.2025 Литва, Латвия и Естония с решителна крачка - изключиха се от руската електромрежа, включват се в европейската

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads