Реклама / Ads
28| 6941 |24.10.2020 НОВИНИ

Файненшъл Таймс: Меркел и ЕС имат вина за превръщане на България в проблем

.
Ангела Меркел и Бойко Борисов
Докато институциите в Брюксел и някои западноевропейски страни често критикуват властите в Унгария и Полша, към България демонстрират много по-меко отношение. Този двоен стандарт може да повлияе на идеята за фонда за възстановяване на ЕС в размер на 750 млрд. евро, предназначени за противодействие на икономическите ефекти от коронавирусната пандемия.
 

Това е и съзнателен на политически избор на дясноцентристките европейски лидери и партии, преди всичко на германския канцлер Ангела Меркел и нейните управляващи християндемократи. Партията на Борисов - ГЕРБ, дава гласове в Европейския парламент за Европейската народна партия, която включва и ХДС на г-жа Меркел, пише Файненшъл Таймс.


ЕНП се хвърли да защитава Борисов, противопоставяйки се на резолюция на Европейския парламент, която осъди корупцията и демократичното отстъпление в България. Усилието й обаче се провали и резолюцията беше приета. Като знак за дискомфорта от про-Борисовата линия на партията шестима евродепутати от ЕНП подкрепиха документа и 24 се въздържаха, коментира британският всекидневник.

Мащабът на българската корупция отдавна не е под въпрос. В последната си оценка наинвестиционния климат в България Държавният департамент на САЩ посочи:

 

"Корупцията е ендемична, особено при големи инфраструктурни проекти и в енергийния сектор". Миналата година най-малко 35% от договорите за обществени поръчки включват корупционни практики. Transparency International, която следи борбата с корупцията в света, поставя България на най-ниско място сред 27-те страни в ЕС по своя индекс за възприятие на корупцията.

 

Българската корупция е мрежа от непрозрачни връзки между политическия свят, публичната администрация и мощните бизнес интереси. Тези мрежи от своя страна замърсяват безпристрастното прилагане на закона.

 

Българският проблем се превръща в неудобен тест за ЕС, който се опитва да се придвижи напред с фонда за възстановяване от 750 млрд. евро. Според първоначалния проект за нетното разпределение на парите от него България ще получи 11,7 млрд. евро или малко под 20% от националния си БВП. Като най-бедната държава в ЕС, тя ще се възползва също от субсидиите и помощта по оперативните програми, заложени в бюджета на ЕС за 2021-27 г., пише още британският всекидневник.

 

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 36| 8296 |22.09.2020 Ген. Атанас Атанасов: Със статията в ”Шпигел” госпожа Меркел отряза квитанциите на Борисов . 20| 5057 |10.09.2020 Даниел Смилов за DW: Ако Борисов иска да е като Меркел, а не като Лукашенко, все още има полезен ход . 22| 6405 |07.09.2020 И британският ”Файненшъл таймс” пише за протестите срещу корумпираното управление на Борисов . 14| 5765 |01.09.2020 Български студенти в Германия с писмо до Меркел

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads