От Финландия до България: Еврокомисар разкри подробности за проекта „Стена от дронове“
„Това име идва от това, което наричаме страни на фронтовата линия – балтийските държави, Полша. Те са говорили за това и преди, като казват, че трябва да развием нашите възможности за безпилотни летателни апарати срещу руски безпилотни летателни апарати, ако те влязат на наша територия. В същото време трябва да развием възможностите, които има Украйна, където безпилотните летателни апарати са способни да се защитават от танкове и друга техника и поразяват 80% от целите си. Трябва да развием и тези възможности“, каза Кубилюс.
Той добави, че руските провокации в Европа са разкрили проблем: липсата на средства за откриване на вражески дронове. Радарите могат да откриват военни самолети и ракети, но не са в състояние да откриват безпилотни летателни апарати.
„Те са малки и летят ниско. Затова трябва да развием тези възможности за откриване много бързо. От друга страна, трябва да развием възможностите, които Украйна е създала за директна борба с дронове. Трябва да ги унищожим, без винаги да използваме ракети за милиони евро срещу дрон за 10 000 евро. Осъзнахме също, че все още нямаме такива възможности“, отбеляза Кубилюс.
Той подчерта, че Русия продължава провокациите с дронове в цяла Европа, поради което всички страни, включително Украйна, сега търсят експертиза за това как да се защитят от подобни провокации. Относно проекта „Стена от дронове“, Кубилюс заяви, че се очаква цената му за четири страни – Литва, Латвия, Естония и Полша – да бъде приблизително 1 милиард евро.
„Но сега говорим за по-широк регион, простиращ се от Балтийско море, от Финландия до Румъния и България, което означава, че тази сума ще се увеличи. Но все още не става въпрос за стотици милиарди. Говорим за около 10 милиарда евро. И мисля, че ще намерим ресурсите, за да построим тази стена възможно най-бързо“, отбеляза Кубилюс.
Журналисти на Business Insider вече съобщиха, че първата в света „стена от дронове“ ще бъде разположена в Украйна. Системата вече е доставена в Украйна и ще заработи до няколко седмици.
Междувременно Bloomberg съобщи, че Полша планира да започне изграждането на национална система за борба с безпилотни летателни апарати в рамките на няколко месеца, без да чака решението на ЕС относно „Стената от дронове“. Както отбеляза заместник-министърът на отбраната Цезари Томчик, Полша е съгласна с идеята за укрепване на противовъздушната отбрана в целия Европейски съюз, но дава приоритет на националните проекти.
Моля, подкрепете ни.