Фирмите за бързи кредити процъфтяват: За три месеца заемите скочиха с 286 млн. лева
Година по-рано сумата е била 4.12 млрд. лв. (2.5% от БВП), отбелязват експертите на БНБ в месечния си анализ.
Заемите се увеличават с 807 млн. лв. спрямо края на второто тримесечие на 2022 г. и с 286.1 млн. лв. спрямо първото тримесечие на тази година.
Причините са известни – инфлацията, повишените битови сметки и “по-широките пръсти” на т. нар. средностатистически нашенец, пише Банкер.
Прогнозите са за продължаващ, макар и плавен, ръст на лихвите по кредитите. От друга страна, експертите подчертават, че търсенето на пари назаем ще остане високо, предимно заради ниските лихви.
В общата сума на тези кредити преобладават заемите над 5 години, които в края на юни вече са на стойност 2.22 млрд. лева.
Те нарастват с 437.9 млн. лв. спрямо края на юни 2022 г. и със 152.6 млн. лв. в сравнение с края на март тази година. Относителният дял на тези кредити, в общия размер на вземанията по кредити, нараства от 43.4% в края на миналия юни до 45.2% в края на същия месец тази година.
В края на второто тримесечие вземанията по кредити с матуритет от една до пет години са 1.07 млрд. лв., докато по заемите със срок до 1 година са 1.30 млрд. лева. От БНБ посочват, че сумите нарастват и спрямо края на същия месец на 2022 г., и в сравнение с края на тазгодишното първо тримесечие.
Към края на юни размерът на необслужваните кредити е 333.9 млн. лева.
Добрата новина е, че сумата намалява с 14 млн. лв. в сравнение с края на юни миналата година. В сравнение с първото тримесечие на тази година обаче необслужваните кредити нарастват с 14 млн. лева.
Числата показват, че в края на юни домакинствата са най-активни на този пазар.
Вземанията по кредити в този сектор нарастват на годишна база с 541.9 млн. лв. до 3.43 млрд. лева. Спрямо края на март те се увеличават със 182.6 млн. лева. Принос за това има и инфлацията, но и поскъпването на редица стоки.
Относителният им дял в общия размер на вземанията по кредити намалява от 71.1 на сто в края на юни миналата година до 70.7 на сто в края на същия месец на тази година.
Вземанията по кредити от сектор „Нефинансови предприятия“ са 1.26 млрд. лв.
към края на второто тримесечие. Те се увеличават и на годишна база и спрямо края на март тази година. Относителният им дял в общия размер на вземанията по кредити от резиденти обаче намалява от 26.5 на сто в края на юни миналата година до 26 на сто в края на шестия месец.
В структурата на вземанията по кредити от домакинствата преобладават потребителските кредити, които са 3.27 млрд. лв. в края на второто тримесечие. Въпреки вдигането на лихвите тези се увеличават с 499.5 млн. лв. на годишна база и със 139.6 млн. лв. спрямо края на март.
Относителният им дял в общия размер на вземанията по кредити от сектор „Домакинства и НТООД“ намалява от 95.8% към края на юни 2022 г. до 95.2% към края на същия месец тази година.
В края на второто тримесечие, размерът на жилищните кредити е 16.3 млн. лева.
Те намаляват с 52.1% (17.7 млн. лв.) в сравнение с края на юни миналата година и с 49.6% (16 млн. лв.) спрямо първото тримесечие на 2023-та.
По всичко личи, че някои българи са започнали да подхождат по-трезво към собствените си приходи и възможността да участват на пазара на недвижими имоти. Относителният дял на тези кредити в общия размер на вземанията от домакинствата намалява от 1.2% в края на юни 2022 г. до 0.5 на сто в края на юни 2023 година.
В края на юни пасивите на специализираните в кредитиране дружества
са 5.79 млрд. лв. – при 4.89 млрд. лв. в края на същия месец миналата година. Те се увеличават и на годишна база, и в сравнение с края на първото тримесечие на тази година, защото има търсене на заеми.
За да финансират дейността си, тези дружества са използвали основно кредити – общо 3.40 млрд. лв. (58.7% от общия размер на пасивите) в края на юни. Размерът им нараства и спрямо края на юни миналата година, и в сравнение с края на март.
Кредитите с матуритет над 1 година са най-много и представляват 94.6% от общия размер на получените кредити в края на юни при 91.4% в края на същия месец на 2022 година.
Техният размер е 3.21 млрд. лв. в края на юни, като нарастват със 752.2 млн. лв. на годишна база и с 311.2 млн. лв. спрямо края на първото тримесечие.
Размерът на емитираните дългови ценни книжа от дружествата, специализирани в кредитиране, е 89 млн. лв. в края на юни 2023 година. Той се увеличава и в сравнение с края на юни миналата година и спрямо края на март.
Моля, подкрепете ни.