Галъп: Костов, царят, Борисов и ЕС са оптимизмът на прехода
Данните на "Галъп интернешънъл" са представени от политолога и директор на агенцията Първан Симеонов на кръгла маса за равносметката от прехода.
Тези четири събития в политическата реалност на съвременната ни история са повлияли на позитивната нагласа в очакванията на българите от правителството на Жан Виденов насам, обясни директорът на агенцията Първан Симеонов. Това показва политическият наивитет на хората, но също така показва и, че има проблясъци на оптимизъм, особено в периода на влизането на България в ЕС.
"Преходът в България формално свърши през 2007 г., но на практика свършва сега - на 25-ата годишнина, когато идва новото поколение", коментира д-р Петър Николов от Института за дясна политика.
Проблемите на прехода са два: това, че революцията е направена от хора, израснали в комунизма и отгледани с лъжа, и също, че моделите, които са използвани за реформи в държавата са изцяло заимствани от другите бивши социалистически държави, а не са потърсени собствени решения, казва Николов.
С новото поколение ще започне и нов вид преход, в който младите хора, отгледани в различна система, ще наложат своите ценности и модели на управление и работа, смята политологът. Според него, това не означава нещо добро, тъй като младите хора са далеч от волята и капацитета, които са необходими за истинска реформа на демокрацията.
Повече по случай годишнината от 10 ноември, четете в рубриката ни 25 години (не) преход
Моля, подкрепете ни.