“Галъп”: Подкрепата за смяната на националния ни празник е нищожна
Това е първата цялостна проверка на обществените нагласи около идеята за промени в конституцията, с коята националният ни празник би се променил от 3 март на 24 май.
На първо четене не се вижда сериозна степен на противоречие в масовото съзнание между трети март и двадесет и четвърти май.
Данните са експериментални заради липса на детайлна информация и очаквано ниска осведоменост. Резултатите обаче показват, че гражданите са по-убедени по отношение на нуждата от съдебна реформа. 56.2% смятат, че правомощията на обвинител №1 трябват да бъдат намалени. 17.4% са против.
Колебание има около намаляване правомощията на президента - 29% са “за“ да се намалят правомощията на президентите у нас при съставянето на служебни правителства, но 44,3% са “против“.
38,5% са отрицателно настроени към идеята за тяхното намаляване, срещу 34,4% положително настроени, а останалите не могат да формират ясно мнение. По този показател ясни обществени позиции на практика липсват – личи объркване и по-скоро неохота.
49,7% от запитаните нямат мнение по въпроса с разделянето на Висшия съдебен съвет на две части – съдийски съвет и прокурорски съвет. 35,5% са на този етап “за“, 14,8% са към момента “против“.
Идеята хора с двойно гражданство да имат право да бъдат министри и депутати в България среща ясна интуитивна критика: 65% не се съгласяват с такава перспектива, а 17.5 % се съгласяват.
“Галъп интернешънъл” изследват и електоралните нагласи. Както може да се очаква, сред големите електорати известни вариации има сред тези на ДПС и “Демократична България“, но в общи линии структурата на мненията не показва драматични разлики по електорати.
Моля, подкрепете ни.