Геновева Петрова, ”Алфа Рисърч”: Дневният ред на президента е да не се крепи парламентарното управление
"От 2020 г. насам президентът има свой собствен дневен ред, който може би има един много видим елемент – липсата на какъвто и да е опит да се укрепи парламентарното управление. Предполагам, че сегашните действия на президента, макар може би облечени в други аргументи, които предстои да чуем, са част от този дневен ред. Партиите имат отговорността да поемат инициативата в свои ръце – нещо, което направиха с диалога, който започна в НС веднага след формирането му, и нещо, което е добра стъпка в посока на възстановяване на нормалността в парламентарното управление", обясни тя в интервю за предаването "Преди всички".
По думите й посланията, които излъчват от ПП-ДБ, продължават да са в посока на това, че няма да подкрепят и участват в правителство с ГЕРБ. Според нея обаче най-логичното в настоящата парламентарна конфигурация е именно двете най-големи политически сили да излъчат редовен кабинет. Тя смята, че в рамките на следващите разговори между двете политически сили ще се опитат да стигнат до решение и да излъчат не директно коалиционно правителство, но правителство, което да има подкрепата на двете сили.
"Обратното ще върне нещата крачка назад – нещо, което нито ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, нито техните избиратели биха приветствали", предупреди Петрова.
Тя напомни, че мнозинството от избирателите преди изборите изразяваше категорична позиция, че трябва да бъде излъчено редовно правителство. Според нея обаче и липсата на колаборация щеше да се приеме не по-малко ожесточено от страна на същите избиратели.
Геновева Петрова отбеляза и друг важен въпрос – за политическото лидерство:
"Отговорност и ангажимент на политическите лидери е да обяснят по ясен начин политическите действия, които предприемат. За момента това все още е дефицит".
Тя подчерта, че колаборацията не е отстъпление от политическите позиции. По думите ѝ няма нищо по-естествено в политическия живот – две политически формации, които имат общи тези и позиции по важни въпроси, да работят съвместно. Това не означава, че непременно се събират, обясни Геновева Петрова.
"Ако този парламент не излъчи правителство, няма да имат възможност да гласува заедно по много неща. Ако този парламент излъчи различно правителство, отново няма да има тази възможност за добра колаборация по важните въпроси".
Според нея шансът за правителство извън първия и втория мандат изглежда по-малко вероятно, въпреки че теоретично е възможно.
"Решението на ситуацията изисква жертви, които ако двете големи партии не направят, не мисля, че на следващи избори това ще е техен позитив", изказа мнението си още социологът.
"Няма идеален вариант. Въпрос на политическо решение на самата формация е как точно ще действа", каза тя, но добави, че липсата на позиция е най-губеща.
Моля, подкрепете ни.