Георги Господинов: Да държим високо езика, защото литературата е антидот на пропагандата!

Това мнение изрази в ефира на БНР писателят Георги Господинов. По думите му "езикът ни изговаря нас самите", празникът на езика създава вкус, а вкусът те кара да различиш пропагандата и кича от нормалните човешки стойности.
"Този празник събира, защото езикът събира. Езикът е онова, което ни свързва, за да не сме шепа хора под празно небе, както казваше Яворов."
През езика сме деца, категоричен е Господинов.
"Непрекъснато излиза, че хората четат по-малко. В проучванията излизат тревожни резултати, но има много четящи млади хора. Когато казваме: младите не четат, веднага да се запитаме – а старите четат ли?", коментира творецът.
"Те четат, мислят света и са доста по-тревожни от нас. Те са по-тревожни, защото онова, пред което са изправени, е техният свят. Ние вече сме леко встрани. За тази тревожност трябва да си говорим с тях, да намерим думите. Усещането за дефицит на бъдеще е много травматично. Като общество трябва да отвоюваме бъдеще, да имаме усещане за близко, топло бъдеще, в рамките на следващото поколение. (…) Езикът и литературата са ни дадени да мечтаем бъдеще."
Писателят подчерта, че трябва "да държим високо езика", защото "литературата е антидот на пропагандата".
Господинов е против конфронтацията на празника 24 май с 3 март и против това "да се състезават два празника".
"Счупването на разговора е политически, екзистенциален проблем. Не е просто въпрос на лошо възпитание и агресия. Събаря човека, може да изтрие човешкото", убеден е писателят, за когото 2016 г. е вододел в тази посока, ковид е засилил разделението, а "дилъри на минало" са започнали да всяват напрежение.
Това, което се случва с национализмите по света, е тест за имунната система на Европа, изрази мнение интелектуалецът.
Той заяви, че предложеният от държавния глава референдум "не е референдум за еврото, а референдум за разделение", "опит за затваряне на пътя към Европа".
"Непрекъснатото пускане на разделителни димки е за да се разпарчетоса съзнанието за общност."
Агресията е трудно да се потуши с религия, посочи още писателят, акцентирайки върху всичко, което сме пропуснали да направим като общество.
"Превръщането на агресията в ценност, в тренд – това е в основата на проблема".
Моля, подкрепете ни.





