ГЕРБ без мнозинство в следващ парламент, разчита на „патерица” от ВМРО
Към настоящия момент 39,52% от анкетираните заявяват, че ще гласуват със сигурност, 12% отговарят - по-скоро да, 9,48% - по-скоро не, 34,02% категорично не биха гласували, а 4,97% не дават отговор на въпроса.
Партия ГЕРБ събира 42, 09 % от гласовете на тези, които казват, че ще отидат до урните, т.е. при избирателна активност 51, 52 на сто. А евентуалната й коалиция с ВМРО се възприема благоприятно от 32,02% от анкетираните, но 40,98 на сто казват, че не биха подкрепили такъв съюз. Това заяви националният координатор на ,,Барометър инфо" Николай Николов. Той допълни, че инерцията, която ГЕРБ е набрала още от европейските избори не отслабва, а напротив - партията със сигурност би подобрила резултатите си от предишния вот. Според него ВМРО затвърждава позиции и бележи ръст. Партията получава подкрепа от 3,68%. Това най-вероятно може да се обясни с успеха на местните избори в много големи градове, като Пловдив например, смята Николов. Позитивно влияние върху резултата на партията на Красимир Каракачанов изиграва и вероятното фактическо изчезване на ССД и разделението на земеделците.
Въпреки опитите да се стабилизира БСП, разликата между нея и ГЕРБ е осезателна - доверието към социалистите е спаднало до 30, 77%. Трета сила отново остава ДПС с 10, 77%, които според Николов са реално от твърдия електорат на партията, който винаги е мобилизиран до край за участие в избори. В парламента със сигурност влиза и ,,Атака" с подкрепата на 8, 35%, които също са от най-верните привърженици на Волен Сидеров. Оказва се, че отцепването на няколко народни представители от парламентарната група, не е повлияло върху нагласите на атакистите.
Не така стои обаче положението при десницата и НДСВ. От ,,Барометър инфо" са на мнение, че ако ДСБ и СДС не се обединят, няма да имат никакъв шанс за свои представители в Народното събрание. Партията на Костов се подкрепя едва от 1.85% от анкетираните, а за формацията на Пламен Юруков биха гласували 2.49 на сто. Под 4-процентовата бариера засега остават НДСВ и отделилата се от царското движение „Българска нова демокрация". За жълтите отцепници биха гласували едва 0.07%, а за НДСВ - 1%, което представлява приблизително 40 пъти по-малко гласове от останалите две партии в тройната коалиция. Всъщност, НДСВ се оказва най-големият губещ от управлението на тройната коалиция, защото се запазва тенденцията и за траен отлив на симпатизанти от партията, показва проучването.
То е направена сред 1508 пълнолетни българи по телефона, 513 от които са категорични, че на този етап не биха гласували за когото и да било. Николов изрично подчерта, че в анкетата не е включен въпрос за електоралните нагласи за предсрочни избори. Frognews.bg
Моля, подкрепете ни.