Гореща точка: Беларус. Москва натиска Лукашенко за конституционната реформа
Минск се тресе от протести вече месеци наред. Гражданите са недоволни от преизбирането на Лукашенко за президент на Беларус. Основните твърдения са за изборни измами с цел Лукашенко да затвърди диктатурата си. Беларуският президент спечели 80% от вота, но се смята, че резултатите са били манипулирани.
Лукашенко управлява вече 26 години. След изборите и въпреки протестите той дори встъпи в длъжност по време на тайна церемония. Периодично се стига до сериозни сблъсъци между демонстрантите и полицията. Има хиляди ранени, списъкът със задържаните наброява стотици. Има и загинали.
Лукашенко се изправи пред призивите да си тръгне от властта на 9 август. На 14 септември по време на разговори с руския президент Владимир Путин обеща да реформира конституцията на страната. Лукашенко упорито отрича твърденията за манипулация на изборите или получаването на 1.5 милиарда заем от Кремъл, чиято политическа подкрепа е от съществено значение за оставането му на власт. Лукашенко заяви, че избори ще има само след промени в основния закон.
Политическите опоненти обаче определят хода като “тупане на топката”. Реформите така и не станаха факт.
“Както президентът Владимир Путин вече няколко пъти е отбелязал, имаме интерес да видим тези инициативи в действие”, посочи Сергей Лавров по време на разговорите си с Лукашенко.
Не става ясно обаче кои са другите “инициативи”, които желае да види Москва, информират от агенция “Ройтерс”.
Русия отдавна се стреми към по-тясна интеграция с Беларус, но Минск се съпротивляв. Основните страхове са, че Москва ще се опита да погълне по-големия си съсед, в който СССР доминираше.
Моля, подкрепете ни.