Гореща точка: Мианмар. Байдън наложи санкции срещу хунтата
Санкциите се въвеждат незабавно след подписания от Байдън указ, информираха международните информационни агенции. Те ще засегнат водачите на преврата, техните близки роднини и деловите им интереси, става ясно още от съобщението на държавния глава на САЩ. Предстои да бъде изготвен списък с имената на хората, които ще бъдат обхванати от санкциите.
По думите на Байдън, Вашингтон ще засили контрола върху износа за Мианмар.
Президентът на САЩ отново призова мианмарските военни да освободят всички политически затворници, включително премиера Аун Сан Су Чжи, лидер на Националната лига за демокрацията. Задържани при преврата в първия ден от месец февруари бяха и други лица.
За една година е обявено военно положение в страната. Властта бе поета от генерал Мин Аунг Хлайнг.
След като армията завзе властта, гражданите излязоха на площада. Протестират десетки хиляди, недоволни от новия режим. Все повече сила използват властите срещу протестиращите граждани в страната. Съобщава се за ранени и арестувани. Армията реши да използва водни оръдия и гумени куршуми, за да разпръсне събралото се за пореден ден множество.
Протестите срещу военния режим не стихват, въпреки опитите на властите да попречат на тяхната организация. Блокиран бе достъпът до няколко широко използвани социални мрежи.
След военния преврат последва и остра международна реакция. Голяма част от държавите осъдиха случващото се, но досега нямаше конкретни действия за натиск. Заради събитията в Мианмар вчера бе проведена и извънредна сесия на Съвета на ООН по правата на човека.
Моля, подкрепете ни.